Opäť je v hre možnosť spoplatnenia objednávania pacientov na vyšetrenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Čakáreň, pacienti
Foto: Reprofoto: www.noviny.sk

Umožniť poskytovateľom zdravotnej starostlivosti objednávať pacientov za poplatok v rozsahu najviac jednej štvrtiny jeho ordinačných hodín. To je cieľom novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia, ktorú do parlamentu predložila trojica poslancov zo Slobody a solidarity (SaS), Jana Bittó Cigániková, Tomáš Szalay a Marián Viskupič.

Súčasný stav

Podľa súčasného právneho stavu je objednávanie pacienta na vyšetrenie súčasťou zdravotného výkonu a malo by byť pre poistencov bezplatné. Avšak, mnohí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti tento zákaz obchádzajú prostredníctvom sprostredkovateľských spoločností, ktoré účtujú poplatky za objednanie termínu, čím vznikla situácia, kde pacienti aj tak platia za objednanie bez regulácie a obmedzení.

Súčasný stav dokazuje, že doterajšie zákazy boli neúčinné, pretože každý zákaz a jeho neskoršie spresňovanie následne vyvolávalo kreatívnu tvorbu rôznych okľúk na porušenie daného zákazu. „Existujúci stav predstieranej bezplatnosti je pre pacientov horší než transparentné regulované poplatky s ochranným limitom,“ uvádzajú predkladatelia.

Nižší poplatok za objednanie

Predložený návrh navrhuje návrat k stavu spred novely zákona z roku 2015, ktorá zakazovala výber poplatkov za objednávanie v ambulanciách. Novela by umožnila lekárom spoplatniť najviac štvrtinu ordinačných hodín na odplatné objednávanie pacientov.

„Vždy bude skupina najmä pracujúcich pacientov, ktorí budú preferovať objednanie aj za cenu úhrady. Legálna možnosť objednania za poplatok je pre nich prijateľnejšia a predíde nelegálnym alebo komplikovaným mechanizmom,“ tvrdia predkladatelia.

Aj s ohľadom na túto skupinu pacientov bude prijateľnejší stav, ak poplatok za objednanie bude môcť byť nižší. Keď bude priamo príjmom lekárov, ako by tento poplatok mal byť navyšovaný o časť, ktorú si možno ponechá nejaký sprostredkujúci medzičlánok.

Návrh novely zákona bude prerokovaný v Národnej rade Slovenskej republiky, kde sa rozhodne o jeho schválení a následnom vstupe do platnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Bittó CigánikováMarián ViskupičTomáš Szalay
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita