SaS navrhuje doplniť interrupčnú tabletku do zákona o umelom prerušení tehotenstva, argumentuje viacerými dôvodmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ultrazvuk, potrat
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Parlament bude na júnovej schôdzi hlasovať o posunutí návrhu novely zákona o umelom prerušení tehotenstva do druhého čítania.

Poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Bittó Cigániková, Jarmila Halgašová a Branislav Gröhling navrhujú do zákona doplniť nový paragraf, podľa ktorého sa umelé ukončenie tehotenstva vykonáva podľa najnovších poznatkov lekárskej vedy, a to chirurgicky alebo medikamentózne.

Len menej šetrný postup

„Súčasná úprava výslovne nespomína ani jednu z týchto možností, pričom v praxi sa uplatňuje len výlučne chirurgický postup, ktorý je menej šetrný k zdraviu žien a aj k budúcim tehotenstvám týchto žien,“ uviedli poslanci a dodali, že interrupcia je podľa súčasnej právnej úpravy legálny zdravotný výkon vykonávaný špecializovaným lekárom v nemocničnom zariadení alebo na klinike.

Okrem Slovenska v súčasnosti medikamentóznu formu interrupcie neponúkajú len Cyprus, Maďarsko, Poľsko, Litva a Malta.

Na Slovensku ide o trestný čin

Podľa slov najvyšších odborných špičiek v gynekológii je podanie interrupčnej tabletky dnes na Slovensku trestným činom, lebo tento spôsob neupravuje vyhláška, upozornili predkladatelia. Aj preto je podľa nich dôležité, aby sa tento spôsob umelého prerušenia tehotenstva dostal priamo do zákona.

Poslanci argumentujú, že riziká medikamentóznej formy interrupcie sú v porovnaní s chirurgickou formou menej závažné a zriedkavejšie. Príprava na chirurgický zákrok totiž obsahuje aj lokálnu či dokonca celkovú anestézu, čo pre telo ženy predstavuje oveľa vyššiu záťaž ako podanie dvoch tabletiek.

Štúdie podľa ich vyjadrenia potvrdili, že pri chirurgickej interrupcii je oproti medikamentóznej vyššie riziko predčasného pôrodu v ďalších tehotenstvách o 90 percent pred 28. týždňom. Zvyšuje sa tiež riziko krvácania po pôrode v nasledujúcej gravidite a riziko vcestnej placenty, čo je život ohrozujúci stav.

„Medikamentózna forma interrupcie teda znižuje riziko nasledovných potratov, predčasných pôrodov, riziko smrti matky, riziko krvácania a všetky riziká súvisiace s podaním anestézy. Naopak, neexistuje zvýšené riziko pri ženách, ktoré podstúpili medikamentóznu formu interrupcie,“ poukázali poslanci SaS. Účinnosť novely zákona navrhujú od 1. augusta 2023.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Branislav GröhlingJana Bittó CigánikováJarmila Halgašová
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita