Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) si vyprosuje, aby sa v súvislosti s opatrením schváleným vládou, ktoré má zabezpečiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti, hovorilo o „rukojemníckom zákone„.
S lekármi intenzívne rokuje
Ako povedal v nedeľu v diskusnej relácii V politike spravodajskej televízie TA3, prijatiu zákona predchádzalo intenzívne rokovanie s lekárskymi odbormi. Zároveň uviedol, že rezort zdravotníctva už splnil väčšinu podmienok, ktoré odborári požadujú.
„Bol zriadený monitorovací výbor. To znamená, že minister zdravotníctva bude pravidelne rokovať so šéfom odborov a o výstupe bude informovať vládu a premiéra,“ povedal Šaško.
Šaško zaslal lekárom list, 16 z 19 požiadaviek je splnených. Na podanie výpovedí už nie je ďalší dôvod, tvrdí minister
O rukojemníckom zákone by sa podľa neho dalo hovoriť, keby sa s požiadavkami lekárov neurobilo nič a následne by sa prijala legislatíva, ktorá by ich nútila chodiť do práce. „Lenže tu sa intenzívne rokovalo,“ skonštatoval minister.
Fico ich trestá nezáujmom
Podľa opozičného poslanca Tomáša Szalaya (SaS) vláda jednostranne odstúpila od memoranda, ktoré s lekárskymi odborármi uzavrela v roku 2022 vláda Eduarda Hegera.
„Ja rozumiem tým odborárom, že stratili nervy,“ povedal Szalay. Zároveň zdôraznil, že minister zdravotníctva potrebuje v takejto situácii podporu premiéra.
Lekárske odborové združenie je odhodlané pokračovať v rokovaniach s vládou. Predstavili body, ktoré sa dajú stihnúť presadiť do konca roka
„A ja tú podporu predsedu vlády vôbec nevidím,“ skonštatoval Szalay s tým, že má pocit, že tým, že zdravotníctvo je v gescii strany Hlas-SD, teda odídencov zo strany Smer-SD, premiér Robert Fico sa im svojím nezáujmom snaží pomstiť za zradu.
„A teraz ich v tom necháva vykúpať,“ doplnil Szalay. Situácia v zdravotníctve je však podľa neho natoľko vážna, že si pozornosť premiéra vyžaduje.