Ak by parlament posunul do druhého čítania návrh novely zákona o verejných prácach, uchovala by sa tým nádej, že by štát mohol z plánu obnovy postaviť hrubý skelet nemocnice Rázsochy. Na tlačovej besede to povedal predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Marek Krajčí (OĽaNO).
Návrh neprešiel o jeden hlas
To, že tento legislatívny návrh neprešiel o jeden hlas, považuje za katastrofu. Keďže poslanci dali návrhu novely zákona o verejných prácach stopku, štát podľa Krajčího nedokáže zrýchliť proces verejného obstarávania na zhotoviteľa výstavby nemocnice Rázsochy. Upozornil na to, že návrh novely zákona o verejných prácach nepodporili predstavitelia strán SaS, Smer-SD, Hlas-SD a Kotlebovci-ĽSNS.
„Tým, že zákon nebol schválený, všetci poslanci, ktorí nehlasovali za, zmarili akúkoľvek nádej na to, aby bola výstavba nemocnice Rázsochy financovaná z plánu obnovy,“ povedal Krajčí.
Devastácia štátneho zdravotníctva
Nemocnica Rázsochy je pritom podľa neho dôležitým stimulom pre študentov medicíny a pre to, aby sa zvýšil záujem o prácu v slovenskom zdravotníctve. „Scenár devastácie štátneho zdravotníctva je pred nami,“ dodal exminister zdravotníctva.
Parlament neposunul do druhého čítania návrh novely zákona o verejných prácach od poslancov NR SR za hnutie OĽaNO Petra Kremského a Mareka Krajčího, ktorým sa mali vytvoriť podmienky pre efektívnu realizáciu investícií v oblasti výstavby nemocníc. Novelou zákona chceli pomôcť pri príprave projektu výstavby Univerzitnej nemocnice v lokalite Rázsochy. Upozornili na to, že z časového hľadiska sú za kritickú časť procesu považované ustanovenia zákona o verejných prácach, týkajúce sa výkonu štátnej expertízy. Tieto ustanovenia zákona definujú záverečné stanovisko EIA ako nevyhnutnú súčasť podkladov, bez ktorého nie je možné vyhotoviť protokol o vykonaní štátnej expertízy.