Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok vyzval členské štáty, aby tento týždeň prijali Pandemickú dohodu, ktorá má zabrániť opakovaniu krízy spôsobenej ochorením COVID-19. Krajiny o nej rokujú na výročnom Svetovom zdravotníckom zhromaždení v Ženeve.
„Na tomto zhromaždení budú členské štáty zvažovať a, dúfam, aj prijmú Pandemickú dohodu WHO,“ uviedol Tedros vo svojom úvodnom prejave. „Toto je skutočne historický moment.“
Tri roky rokovaní
Text dohody po viac ako troch rokoch rokovaní konsenzom sfinalizovali minulý mesiac. Spojené štáty sa z rokovaní stiahli po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa spustiť proces vystúpenia krajiny z WHO.

Premiér Fico telefonoval so šéfom WHO, jeho požiadavke nevyhovel
„Aj uprostred krízy a napriek značnej opozícii ste pracovali neúnavne, nikdy ste sa nevzdali a dosiahli ste svoj cieľ,“ povedal Tedros. Podľa jeho slov dosiahnutý konsenzus vyvolal „radosť, triumf, úľavu aj vyčerpanie“. „Teším sa na vaše prijatie dohody,“ dodal.
Nezhody medzi bohatými a rozvojovými krajinami
Dohoda o prevencii, pripravenosti a reakcii na pandémie by mala byť prijatá v utorok. Jej cieľom je lepšie odhaľovať a zvládať pandémie prostredníctvom väčšej medzinárodnej koordinácie, dohľadu a spravodlivejšieho prístupu k vakcínam a liečbe.
Rokovania boli napäté najmä pre nezhody medzi bohatými a rozvojovými krajinami, pričom tie druhé sa počas pandémie COVID-19 cítili vylúčené z prístupu k vakcínam. Dohoda čelila aj kritike zo strany tých, ktorí sa obávali zásahu do štátnej suverenity.

Pellegrini kritizuje odmietnutie pandemickej dohody, varuje pred izoláciou Slovenska
Krajiny majú čas do mája 2026 na dohodnutie detailov mechanizmu prístupu k patogénom a zdieľania výhod (PABS). Tento mechanizmus sa týka zdieľania prístupu k patogénom s pandemickým potenciálom a výhod z nich plynúcich, ako sú vakcíny, testy a liečby. Po finalizácii systému PABS bude možné dohodu ratifikovať. Na jej vstup do platnosti je potrebných šesťdesiat ratifikácií.