Šéf WHO vyzýva na globálnu dohodu o prevencii a boji proti pandémiám, USA a iné štáty sú však skeptické

Tedros Adhanom Ghebreyesus
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: archívne, Jean-Christophe Bott/Keystone/AP

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus (WHO) v pondelok vyzval na globálnu dohodu o prevencii a boji proti pandémiám. Nový variant koronavírusu omikron ukázal, prečo ju svet potrebuje, povedal Tedros v pondelok na úvod zasadnutia Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA).

Viac o téme: Koronavírus

Delegáti členských štátov WHO budú na prevažne virtuálnej konferencii tri dni rokovať o globálnom akčnom pláne prevencie, prípravy a reakcie na budúce pandémie.

USA a iné štáty sú skeptické

Návrh rezolúcie, ktorú má prijať WHA, priamo nevyzýva na vytvorenie „zmluvy o pandémiách“ alebo ustanovenie „právne záväzného nástroja“. Globálnu dohodu tohto druhu navrhujú Európska únia a ďalšie štáty, zatiaľ čo USA a viaceré iné krajiny sú skeptické.

Omikron vzbudzuje obavy

Variant koronavírusu s pôvodným označením B.1.1.529 prvý raz nahlásili WHO z Juhoafrickej republiky v stredu 24. novembra. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila variant omikron medzi tzv. varianty vzbudzujúce obavy vzhľadom na ich možnú vyššiu infekčnosť.

Prvé prípady nákazy novým variantom už identifikovali vo viacerých krajinách vrátane Veľkej Británie, Austrálie, Holandska, Kanady, Portugalska, Belgicka, Dánska, Talianska, Nemecka alebo Českej republiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tedros Adhanom Ghebreyesus
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSvetové zdravotnícke zhromaždenieWHO Svetová zdravotnícka organizácia