Zdravotné sestry v ČR by už nemuseli mať vysokoškolské vzdelanie, stačila by im stredná zdravotnícka škola a rok štúdia na vyššej odbornej škole. Predpokladá to novela zákona, ktorú schválila dolná komora českého parlamentu. Ako informuje Česká televize, zákon ešte musí prejsť hornou komorou parlamentu – Senátom – a podpísať ho musí prezident.
Od septembra by tak malo byť vzdelávanie sestier po novom, pričom sa má týkať aj aktuálnych študentov. Doteraz sestry museli prejsť trojročným bakalárskym štúdiom na vysokej škole.
Ako uviedol minister zdravotníctva Miloslav Ludvík (ČSSD), študenti na vyššej odbornej škole už nebudú opakovať to, čo mali na strednej zdravotníckej škole. „Začnú sa učiť najmä klinické odbory, ktoré dnes na stredných školách, bohužiaľ, chýbajú,“ vysvetlil minister.
Čakajú zvýšenie počtu sestier
Novela by mala podľa Ludvíka stabilizovať a skvalitniť systém vzdelávanie predovšetkým všeobecných, detských a praktických sestier. Minister si od novej normy sľubuje nárast počtu všeobecných a detských sestier, ktorých je v ČR nedostatok. Zákon by tiež mal uľahčiť návrat zdravotníckych pracovníkov, ktorí boli dlhodobo mimo odboru.
Vládny návrh tiež ruší povinnosť doplniť si vysokoškolské vzdelanie pre tých, ktorí pracujú v odbore už desiatky rokov (teda vzdelanie nadobudli ešte predprijatím povinného vysokoškolského šútdia, pozn. redakcie).
Zaniknúť by mal aj kreditný systém, ktorý slúžil na kontrolu celoživotného vzdelávania a podľa ministerstva zdravotníctva neplnil dostatočne motivačnú úlohu a ani nebol dosť efektívny.
Zmeny aj pre záchranárov a pôrodné asistentky
Sprísniť by sa mali podmienky pre nastupujúcich zdravotníckych záchranárov. Pred nástupom by mali absolvovať ročnú prax na anestéziologicko-resuscitačnom oddelení, na oddelení intenzívnej starostlivosti alebo na akútnom príjme.
Zákon tiež zakazuje pôrodným asistentkám starať sa o dojčatá od 29. dňa po narodení. Podľa poslancov je to totiž práca pre detské sestry.