Zdravotné sestry tvrdia, že vedenie nemocnice voči nim používa nekalé praktiky a sú tlačené k stiahnutiu výpovedí vyhrážkami a citovými útokmi. Vedenie nemocnice považuje tieto tvrdenia za účelové.
Situácia vo Fakultnej nemocnici Jána Adama Reimana (FNsP) v Prešove je z pohľadu zdravotných sestier, ktoré podali hromadné výpovede, neúnosná. Potvrdili to na stredajšom podvečernom stretnutí, na ktorom sa zúčastnili desiatky z nich.
Zdravotné sestry tvrdia, že vedenie nemocnice voči nim používa nekalé praktiky a sestry vo výpovednej lehote tlačí k stiahnutiu výpovedí vyhrážkami a citovými útokmi.
Predsedníčka odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká, ktorá sa na stretnutí zúčastnila, uviedla, že pritom bagatelizujú celé ošetrovateľstvo. „Nemôže niekto z manažmentu vo výpovednej lehote robiť taký tlak, že zdravotné sestry prirovnáva k dojičkám a rôznym povolaniam a tvrdí, že čo by chceli,“ uviedla Kavecká.
Tvrdí, že boj sestier nie je o platoch, ale o tom, že ich zo systému ubúda. Na budúci rok podľa nej odchádza do dôchodku 2 600 sestier, ročne ale prichádza iba 300 absolventiek a do slovenského zdravotníctva len 120 z nich. „Skutočne tie podmienky nemajú motivačné,“ tvrdí Kavecká.
Predsedníčka základnej odborovej organizácie sestier a pôrodných asistentiek v Prešove Beáta Čonková potvrdila, že sestry z prešovskej nemocnice podali 395 výpovedí, niektoré z nich ale medzičasom svoju výpoveď stiahli. „Beží dvojmesačná výpovedná lehota a jedna za druhou stojíme,“ uviedla Čonková. Atmosféru na oddeleniach označila za veľmi stresujúcu.
Jedna zo sestier pracujúca na urgentnej chirurgickej ambulancii Renáta Marcinčinová uviedla, že na ich oddelení je ešte relatívny pokoj, od kolegýň ale má informácie, že pracujú pod nátlakom. „Stále ich niekto naháňa, dezinformuje, prehovára a proste nemajú tam žiadny pokoj na prácu,“ tvrdí Marcinčinová.
Ako jednu z foriem nátlaku zdravotné sestry z prešovskej nemocnice uvádzajú vyhrážky vedenia o ich nahradení mladými absolventkami, ktoré ale podľa nich nemajú dostatočnú špecializáciu a nemôžu vykonávať povolanie sestry – špecialistky. Hovorí sa tiež o sestrách, o ktorých vedia, že dlhodobo v zdravotníctve nerobili a nie sú na to odborne spôsobilé.
Podľa Kaveckej existujú tiež informácie, že by ich mali nahradiť sestry z Ukrajiny. „Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek však vydala vyhlásenie, že ich vzdelávanie nie je kompatibilné s našim vzdelávaním, preto nemôžu byť registrované,“ uviedla.
Nemocnica: Nie je to pravda
Hovorkyňa FNsP v Prešove Renáta Cenková v reakcii pre agentúru SITA uviedla, že nemocnica absolútne odmieta klamlivé tvrdenia o zastrašovaní, vyhrážaní sa či citových útokoch zo strany vedenia, prípadne zo strany vedúcich pracovníkov oddelení. Potvrdila, že vedenie nemocnice presadzuje aktívnu personálnu politiku a to tak, aby zabezpečilo poskytovanie zdravotnej starostlivosti aj po uplynutí výpovednej lehoty sestier, ktoré podali výpovede.
Na pohovoroch vedenia s dotknutými zamestnancami ale podľa nej boli prítomné aj sestry odborárky, ktoré videli a počuli priebeh stretnutí, a preto vedia, že ich tvrdenia sa nezakladajú na pravde.
„Podobné výroky považujeme za účelové. Naopak, argumentácia vedenia je vždy vecná, nezavádzajúca a opisujúca istoty a garanciu výšky súčasnej mzdy, keďže všetky sestry označili práve tento fakt – pokles miezd po prijatí nového zákona – za jeden z hlavných dôvodov svojich výpovedí,“ uviedla Cenková.
Dodala, že nemocnica eviduje 35 späťvzatí výpovedí, ktoré zamestnávateľ akceptoval. Zároveň nemocnica prijala 58 nových sestier. Prijímať majú sestry s odbornou spôsobilosťou v zmysle platnej legislatívy.
FNsP v Prešove evidovala pred podaním hromadných výpovedí na pracovnej pozícii zdravotná sestra a pôrodná asistentka 1 100 zamestnancov. Priemerná hrubá mesačná mzda sestier a pôrodných asistentiek vrátane príplatkov dosahuje v prešovskej nemocnici 1 002,31 eura. Nemocnica uviedla, že výšku mzdy majú zdravotné sestry aj po februári 2016 presne stanovenú a garantovanú a mzdy nebudú znížené.