Sestry vyzývajú antivaxerov, aby si uvedomili, že zdravotníci nie sú perpetuum mobile

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, hospitalizácie, nemocnica, Rumunsko
Foto: ilustračné, SITA/AP

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) vyzýva na rázne zakročenie proti slovným či fyzickým útokom na zdravotníkov.

Výzva nezaočkovaným občanom

Zároveň vyzýva občanov, ktorí odmietajú očkovanie proti ochoreniu COVID-19, aby si uvedomili, že zdravotníci nie sú perpetuum mobile. Uviedol to v tlačovej správe riaditeľ kancelárie komory Lukáš Kober.

Viac o téme: Koronavírus

„Vyjadrujeme hlboké znepokojenie nad viacerými udalosťami, ktoré sa objavili v spoločnosti v dôsledku odmietania dodržiavať protiepidemické opatrenia v súvislosti s ochorením COVID19. Napriek vážnej situácii, v ktorej sa snažíme, aby naše nemocnice fungovali, aby sme zachránili čo najviac ľudí, ktorí sa infikovali, sú medzi nami ľudia, ktorí vyvolávajú konflikty v spoločnosti a vyzývajú na nerešpektovanie opatrení, či na odmietanie očkovania,” uviedla prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.

Iná situácia ako v druhej vlne pandémia

Kritizuje tiež zľahčovanie situácie, a to aj zo strany politikov. Napriek tomu podľa jej slov verejnosť očakávať od sestier a pôrodných asistentiek poskytovanie 100-percentnej starostlivosti o pacientov v sťažených podmienkach. „Je neetické žiadať od nás takéto obete, zatiaľ čo časť verejnosti sa správa nezodpovedne, agresívne, ba dokonca útočí,” dodala Lazorová.

Prezidentka SKSaPA pripomenula, že sme aktuálne v inej situácii ako počas druhej vlny, ktorá zvýšila celkovú úmrtnosť na Slovensku o 125 % a vyžiadala si tisíce životov vrátane zdravotníkov. Ľudia totiž majú možnosť sa vyhnúť akútnemu priebehu ochorenia, respektíve môžu znížiť jeho dôsledky na svoje zdravie, no nie sú ochotní to urobiť.

„Odporcovia očkovania, ako aj niektorí politici, by si mali uvedomiť závažnosť situácie, ktorú slovenské zdravotníctvo postihlo. Pretože ak sestry a pôrodné asistentky neprídu do práce z dôvodu ich pretrvávajúceho fyzického a psychického vyčerpania a nezodpovedným správaním určitých skupín ľudí, pýtame sa, kto sa o nich a ich príbuzných postará?” doplnila Lazorová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta LazorováLukáš Kober
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek