AKTUALIZOVANÉ-V aktuálnej situácii sestier a pôrodných asistentiek by mala hlava štátu podľa komory a odborov pôsobiť ako mediátor.
Sestry a pôrodné asistentky žiadajú o pomoc prezidenta Andreja Kisku. Ako uviedla v utorok na brífingu predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká, prezident by mal autoritou svojho úradu prispieť k riešeniu situácie a pôsobiť ako mediátor.
„Sestry nikto nikdy tak nesklamal ako Robert Fico. Robert Fico nám oznámil v piatok, že sa môžeme vrátiť do nemocníc, na to sme reagovali ešte v ten deň, že jeho ponuku prijímame. V prvý pracovný deň, teda v pondelok, sme išli rokovať spoločne ako sestry s riaditeľmi do nemocníc. Tam riaditelia jasne povedali, že so sestrami už nerátajú,“ povedala Kavecká pred stretnutím s prezidentom. Zároveň dodala, že sestry sa vrátia iba jednotne.
Podľa Kaveckej riaditelia nemocníc neposlúchli predsedu vlády a konajú na vlastnú päsť. „Zachytili sme informácie zo žilinskej nemocnice, že sa sestry vracajú. Sú to iba tie sestry, ktoré sa vracali v piatok, nie je to ani o jednu sestru naviac,“ poznamenala Kavecká. V Žiline zostáva približne 135 sestier nezamestnaných, v Prešove je to 304 a v Trnave 56.
Podľa šéfky odborového združenia je tu snaha rozdeliť sestry a zbaviť sa tých, ktoré poukazovali na problémy v nemocniciach, ako vyhlásila, doslova ide o zlikvidovanie sesterských odborov.
„Je to nedôstojné od ľavicového premiéra, keď sa na niečo takéto dal. Je to nedôstojné od premiéra, ktorého politický subjekt má podpísanú zmluvu a dlhodobo nadštandardné vzťahy s Konfederáciou odborových zväzov,“ povedala Kavecká.
Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová opäť upozornila, že sestry, ktoré zamestnali jednotlivé nemocnice, neboli v systéme viac ako štyri roky. „My sme preverovali každú z týchto sestier a znova opakujem, tieto sestry neboli v systéme šesť rokov, aj desať, a tieto sestry nemôžu pracovať samostatne a nemajú špecializáciu,“ vysvetlila.
Lazorová tiež predpokladá, že keďže prezident Kiska dvakrát nepodpísal novelu zákona upravujúcu platy zdravotníckych pracovníkov, asi sa s ním nestotožňuje.
„Aj preto sme sa rozhodli, že požiadame o stretnutie pána prezidenta a budeme sa snažiť získať jeho podporu na to, aby sestry vo svojom boji ďalej mohli pokračovať a boli úspešné,“ uzavrela Lazorová.
Podľa prezidenta je v zdravotníctve neporiadok
Zdravotníctvo sa musí podľa prezidenta SR Andreja Kisku stať prioritou budúceho parlamentu a vlády. „Som presvedčený, že zdravotníctvo by malo byť aj osobnou prioritou budúceho premiéra,“ povedal prezident po stretnutí so sestrami.
Dať výpoveď v práci s rizikom straty zamestnania, príjmu pre rodiny, je podľa Kisku mimoriadna forma protestu. Samotný protest však komentovať nechcel. Hromadné výpovede sestier sú podľa hlavy štátu dôsledkom katastrofálneho stavu v zdravotníctve.
„V systéme zdravotníctva máme jednu veľkú neprehľadnú džungľu, kde rozhodujú silné lakte jednotlivých aktérov a samozrejme aj známosti. Vládne tu žiaľ neporiadok,“ povedal Kiska.
Premiér odmieta vyhlásenia sestier
Predseda vlády SR Robert Fico dôrazne odmieta, že by jeho minulotýždňové vyjadrenia boli v rozpore so súčasným konaním riaditeľov nemocníc, ako sa to snažia prezentovať odborárky.
„Jasne uviedol, že sestry môžu individuálne rokovať o nových zmluvách podľa možností nemocníc. Trvá na tom, že nemôžu byť rozdiely v platových pomeroch sestier, ktoré zostali pri pacientoch, alebo sa k nim vrátili a tými, ktoré sa ešte nevrátili. Samozrejme, že nemocnice môžu prijať len toľko sestier, koľko je voľných pracovných pozícií,“ informovala hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Szabóová.