Situácia s nedostatkom liekov na Slovensku sa bude zhoršovať. Asociácia vyzvala Lengvarského, aby konal

Slovenským pacientom hrozí akútna nedostupnosť liekov. Tá už pritom začína byt citeľná v lekárňach. Upozorňuje na to Asociácia pre generické a biosimilárne lieky (GENAS).

Tá dlhodobo poukazuje na to, že Slovensko má jednu z najprísnejších cenových politík na úhradu generických a biosimilárnych liekov, ktorá vedie k nedostatku liekov na našom trhu.

Úprava cien liekov na predpis

„Ak chceme zachovať súčasnú dostupnosť generík a biosimilárov, je potrebné zaviesť legislatívne opatrenia umožňujúce opodstatnené navýšenie cien liekov hradených z verejného zdravotného poistenia, zohľadňujúci rast nielen energií, výrobných nákladov na vstupné suroviny a obalové materiály, transportné náklady, ale aj infláciu. Viaceré krajiny v rámci Európskej únie už ponúkli opatrenie na zmiernenie dopadov krízy “ uviedla prezidentka GENAS Terézia Szádocka.

Cenová úroveň úhrad týchto liekov z verejného zdravotného poistenia je tvorená priemerom troch najnižších cien v Európe, ako aj legislatívnymi podmienkami pre zotrvanie na našom trhu, spolu so súčasnou vysokou infláciou spôsobujú problémy na strane výrobcov generických a biosimilárnych liekov.

Materské firmy už podľa asociácie vyčerpali interné možnosti úspor a zvýšenie cien je tak nevyhnutnosťou, ktorú však na Slovensku nemajú možnosť aplikovať.

Slovenské pobočky zahraničných výrobcov vyvíjajú veľké úsilie pre zabezpečenie pravidelných dodávok generických a biosimilárnych liekov pre slovenských pacientov.

Nedostupnosť liekov na trhu

Riešenie inflačnej a energetickej krízy zo strany vlády by mohlo zabrániť nedostupnosti liekov na slovenskom trhu. Vzhľadom na vzniknutú ekonomickú situáciu asociácia volá po dofinancovaní rezortu zdravotníctva a nastavení efektívnych mechanizmov kontroly.

Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo, že pravidelne monitoruje dostupnosť liekov a že výrobcovia sú zo zákona povinní hlásiť prerušenie dodávky konkrétneho lieku na Slovensko.

„Zároveň v spolupráci so Štátnym ústavom na kontrolu liečiv máme možnosť sledovať na ich webovej stránke aj prvé uvedenie liekov na slovenský trh, prerušenie dodávania liekov, obnovenie dodávania liekov, alebo zrušenie dodávania liekov na slovenský trh,“ dodal rezort.

Podať žiadosť o navýšenie ceny liekov môže každý držiteľ registrácie. Ministerstvo zdravotníctva štandardne posudzuje požiadavky výrobcov na zvýšenie ceny lieku v rámci možností, ktoré definuje zákon.

„Proces je definovaný zákonom a z pohľadu regulátora je vcelku jednoducho a transparentne prístupný pre každého výrobcu liekov, ktorý o to prejaví záujem,“ skonštatoval rezort s tým, že navýšenie ceny, ako aj úhrady má samozrejme aj svoje limity.

Finančná stabilita na trhu

Ministerstvo zdravotníctva musí povinne sledovať celkové náklady na lieky z verejných zdrojov a je spoluzodpovedné za finančnú stabilitu systému.

„Preto je zavedená regulácia aj do procesu zvyšovania ceny liekov,“ doplnilo. V prípade nedostupnosti nejakého generického lieku, má možnosť pacient požiadať v lekárni o výdaj jeho náhradného lieku.

Tak isto aj lekár môže na recept predpísať iba účinnú látku a v lekárni pacient potom dostane konkrétny liek, ktorý je dostupný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR