Nízku mieru hospitalizácie a úmrtí v dôsledku nákazy variantom koronavírusu omikron v Juhoafrickej republike (JAR) nemožno považovať za vzor pre situáciu s variantom v iných krajinách.
V utorok na to upozornil vedúci pre incidenty s ochorením COVID-19 Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Abdi Mahamud.
Veľmi nízka úroveň úmrtí
Mahamud poukázal na „odlúčenie“ počtu prípadov a úmrtí v JAR. Ako poznamenal, z hľadiska hospitalizácií krajina zostáva na veľmi nízkej úrovni a v prípade úmrtí na „veľmi, veľmi nízkej“ úrovni.
To však nemožno použiť na odhadnutie situácie v iných štátoch, „pretože každá krajina je sama o sebe jedinečná“.
Celý svet sleduje Juhoafrickú republiku a ustupujúci omikron. Každá krajina je však iná, varuje odborníčka
WHO v súčasnosti eviduje potvrdené prípady nákazy variantom omikron, ktorý po prvý raz identifikovali v JAR v novembri, v 128 krajinách sveta.
Odhaduje sa však, že sa vyskytuje aj na iných miestach, ktoré nemajú dostatočné testovacie kapacity.
Postihuje hornú časť tela
Mahamud poznamenal, že omikron vykazuje takmer bezprecedentnú prenosnosť koronavírusu. Poukázal pritom na mimoriadny nárast prípadov v USA, kde pribúda čoraz viac hospitalizácií.
Lekár tiež spomenul rastúci počet štúdií, ktoré ukazujú, že omikron postihuje hornú časť tela, zatiaľ čo iné varianty devastovali funkciu pľúc a spôsobili ťažký zápal pľúc, ktorý viedol k mnohým úmrtiam.
To by mohli byť podľa neho dobré správy, ale pre jasnejší obraz je potrebných viac štúdií.