Situácia v košickej nemocnici je vážna, na pľúcnu ventiláciu sa dostal už aj plne zaočkovaný pacient

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach
V UNB je aktuálne s koronavírusom hospitalizovaných 344 pacientov. Foto: ilustračné, www.facebook.com

Situácia v druhej najväčšej nemocnici na Slovensku, v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice, je veľmi vážna. COVID lôžka sú obsadené takmer na 90 percent. Denne tu hospitalizujú od 20 do 40 nových pacientov. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

„Ďalšej reprofilizácii a reorganizácii pracovísk na Rastislavovej ulici sa nevyhneme. Kapacity COVID lôžok však nemôžeme navyšovať donekonečna, pokiaľ chceme naďalej zabezpečovať aj takzvanú bielu medicínu pre necovidových pacientov. Momentálne máme hospitalizovaných 232 pacientov s ochorením COVID-19, voľných lôžok ostáva len pár. Výrazne sa však zhoršuje situácia s kritickými pacientmi, ktorých je štvrtina. Na umelej pľúcnej ventilácii je 13 ľudí, ďalších 26 potrebuje vysokoprietokový kyslík,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice Ján Slávik.

Prevládajú nezaočkovaní pacienti

Pre vážne chorých pacientov majú voľných už len niekoľko high flow kyslíkových prístrojov. „Je to naozaj vážne – rozhodovať, kto sa dostane na prístroje. Sme opäť v situácii, že musíme zvažovať okolnosti a zdravotný stav pacienta,“ dodal Slávik.

Viac o téme: Koronavírus

Vekový priemer pacientov s ochorením COVID-19 je u žien 62 rokov, u mužov 58 rokov. „Čoraz viac však pribúdajú aj mladšie ročníky, zaznamenávame úmrtia pacientov a mimoriadne ťažké stavy u ľudí tesne nad 50 rokov veku,“ konštatuje výkonný riaditeľ UNLP Košice Ľuboslav Beňa.

Vo väčšine prípadov ide o nezaočkovaných pacientov. Pomer neočkovaných a očkovaných pacientov je k dnešnému dňu v UNLP 80 ku 20.

Pľúcnu ventiláciu potrebovala aj zaočkovaná osoba

„Po prvýkrát sme na umelej pľúcnej ventilácii zaznamenali plne zaočkovaného pacienta, absolvoval očkovanie dvomi dávkami vakcíny AstraZeneca. Ostatní pacienti, ktorí sú na umelej pľúcnej ventilácii v UNLP, nie sú očkovaní,“ upresnil Beňa.

Situáciu zhoršuje aj stúpajúci počet zdravotníkov v karanténnej práceneschopnosti. „Tieto počty rastú zo dňa na deň, od septembra máme už takmer 90 zamestnancov v karanténe. Len za uplynulé dva novembrové týždne stúpol tento počet o viac než 50 zdravotníkov. Ešte z druhej vlny pandémie máme stále práceneschopných viac než 20 zamestnancov, ktorí majú post covidové následky a preto si ich zdravotný stav vyžaduje ďalšiu liečbu. Nie je jednoduché organizačne zabezpečiť prácu či už covidových alebo necovidových pracovísk. Personál všade chýba aj bez covidu,“ dodal Slávik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján SlávikĽuboslav BeňaMonika Krišková
Firmy a inštitúcie UNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice