Situácia v levočskej nemocnici sa zhoršuje, pacientov si pre výpadok personálu podelili viaceré oddelenia

Covid, koronavírus, nemocnica
COVID pacienti ležia nielen na internom, ale už aj na neurologickom a psychiatrickom oddelení. Foto: ilustračné, SITA/AP

V levočskej nemocnici sa situácia v súvislosti s pandémiou COVID-19 zhoršuje. Aktuálne v nej leží 26 pozitívnych pacientov. Pre výpadok niektorých zdravotníkov sa však situácii prispôsobujú tamojšie jednotlivé oddelenia individuálne.

Okrem interného oddelenia sú tak COVID pacienti umiestnení aj na neurologickom a psychiatrickom oddelení. Informoval o tom riaditeľ nemocnice František Lešundák, podľa ktorého vysoká pozitivita PCR testov z minulých týždňov zapĺňa COVID lôžka.

Len dvaja zaočkovaní

Lešundák poukázal na to, že zo všetkých hospitalizovaných COVID pacientov sú len dvaja zaočkovaní. Z 26 pacientov potrebujú traja podporu high flow, uviedol. Nemocnica zároveň eviduje 18 pozitívnych zdravotníkov, dvaja sú v karanténe.

Viac o téme: Koronavírus

„Vzhľadom na chýbajúcich zdravotníkov sa individuálne museli prispôsobiť aj jednotlivé oddelenia. O COVID pozitívnych pacientov sa tak stará už aj neurologické a psychiatrické oddelenie. Psychiatrické oddelenie muselo pristúpiť k prevádzkovým opatreniam na izolovanie siedmich pozitívnych pacientov,“ vysvetlil Lešundák.

Levočská nemocnica zároveň pokračuje v podávaní monoklonálnych protilátok. Tie sa podľa riaditeľa podávajú pacientom v počiatočnom štádiu ochorenia COVID, doteraz ich dostalo 28 pacientov.

Prvoočkovancom odporúčajú registráciu

„Počas minulého týždňa sme vo vakcinačnom centre podali 442 dávok vakcín. V mobilnom odberovom mieste sa vykonalo 1 097 antigénových testov, z toho bolo pozitívnych 10 percent. PCR testov bolo vykonaných 628 a pozitivita predstavovala 30 percent,“ dodal Lešundák.

Tento týždeň je pre verejnosť upravený aj časový harmonogram vakcinačného centra. Posledný záujemca by mal prísť najneskôr 15 minút pred ukončením pracovnej doby. Tým, ktorí sa chystajú na prvú dávku vakcíny, a tí, ktorí dostali SMS správu s PIN kódom na tretiu dávku vakcíny, je odporúčaná registrácia prostredníctvom internetovej stránky korona.gov.sk.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe František Lešundák
    Firmy a inštitúcie Nemocnica Levoča