Situácia v nemocnici Košice - Šaca je kritická, väčšina pacientov potrebuje kyslík

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, nemocnica, pandémia
Foto: ilustračné, SITA/AP

Situácia v nemocnici Košice – Šaca je naďalej kritická. Momentálne poskytujú zdravotnú starostlivosť 30 COVID pozitívnym pacientom. Informovala o tom hovorkyňa skupiny AGEL SK Martina Pavliková.

„Z 30 COVID pozitívnych pacientov je 23 napojených na kyslík, štyria si vyžadujú podporu high flow a traja pacienti sú na umelej pľúcnej ventilácii (UPV). Z pohľadu štatistiky sú kyslíkové lôžka a high flow z 80 percent obsadené nezaočkovanými pacientmi. V prípade UPV ide až o 100 percent neočkovaných,“ uviedol riaditeľ nemocnice Košice – Šaca Pavol Rusnák.

Zamestnanci sú unavení a vyhorení

S účinnosťou od 25. novembra môže nemocnica Košice – Šaca poskytovať už len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Opatrenia sa týkajú lôžkovej zdravotnej starostlivosti, ktorá je poskytovaná iba pacientom vyžadujúcim si neodkladné operačné výkony. Výnimkou sú pacienti, ktorým je poskytovaná onkologická, dialyzačná alebo biologická liečba.

Viac o téme: Koronavírus

Neprítomnosť z dôvodu práceneschopnosti alebo karantény eviduje zdravotnícke zariadenie pri 41 zamestnancoch. Podľa vedenia nemocnice najväčším problémom v súčasnosti nie je nedostatok prístrojov ale personálu, ktorý je unavený a vyhorený.

Návštevníci by mali rešpektovať pokyny

„Chcel by som opäť vyzdvihnúť obetavú a náročnú prácu našich zdravotníkov, a to nielen na COVID oddeleniach. Moje úprimné poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa v tejto náročnej situácii akýmkoľvek spôsobom spolupodieľajú na fungovaní nemocnice,“ dodal Rusnák.

Vzhľadom na závažnú a rýchlo sa meniacu epidemickú situáciu zdravotnícke zariadenie žiada pacientov, návštevníkov a sprevádzajúce osoby vstupujúce do objektov nemocnice, aby sa riadili informáciami zverejnenými na oficiálnych informačných kanáloch nemocnice a rešpektovali pokyny službukonajúceho personálu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina PavlikováPavol Rusnák
Firmy a inštitúcie Nemocnica Košice - Šaca