Situácia v nemocniciach je kritická, pre pacientov s COVID-19 je voľných už len 20 lôžok s pľúcnou ventiláciou

Covid, koronavírus, nemocnica
COVID pacienti ležia nielen na internom, ale už aj na neurologickom a psychiatrickom oddelení. Foto: ilustračné, SITA/AP

V súčasnosti je na celom Slovensku voľných len 20 lôžok pre nových pacientov s ochorením COVID-19, ktorí by potrebovali podporu umelej pľúcnej ventilácie. Pre nových pacientov, ktorí nepotrebujú kyslíkovú podporu, je voľných približne 600 lôžok. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Aplikácia e-lôžko

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vydal pokyn, aby nemocnice v najviac postihnutých regiónoch reprofilizovali lôžka aj nad rámec pôvodne stanovenej maximálnej tretej fázy kapacity.

Viac o téme: Koronavírus

„Vďaka aplikácii e-lôžko vieme presne, kde je koľko lôžok voľných a záchranka s pacientom je nasmerovaná do konkrétneho zdravotníckeho zariadenia,” vysvetlil, ako fungujú presuny pacientov štátny tajomník rezortu Kamil Száz. Ministerstvo spolupracuje aj so samosprávnymi krajmi.

Reprofilizované lôžka

Čo sa týka umelej pľúcnej ventilácie (UPV), v Žilinskom kraji už nie je voľná žiadna a v Nitrianskom len jedna. V Prešovskom a Bratislavskom kraji sú voľné po dve lôžka s možnosťou zapojenia UPV, v Trenčianskom a Trnavskom po tri. Košický kraj má voľné štyri UPV a Banskobystrický päť takýchto lôžok.

Z celkovo 455 reprofilizovaných lôžok v Banskobytrickom kraji je pre COVID pacientov ešte voľných 150 postelí, z 287 v Bratislavskom kraji už len 22. V Košickom kraji reprofilizovali 515 lôžok, z nich je voľných 47. V Nitrianskom kraji s 371 reprofilizovanými lôžkami ostalo 132 voľných.

Prešovský kraj mal k dispozícii 624 takýchto postelí, už ich je len 28 neobsadených. Z 322 reprofilizovaných lôžok v Trenčianskom kraji nie je využitých 56, z 305 v Trnavskom kraji 151 a zo 475 v Žilinskom kraji 37.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Kamil SzázVladimír LengvarskýZuzana Eliášová
    Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR