AKTUALIZOVANÉ – Nová ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská ešte nie je vo funkcii ani celý mesiac a už sa jej podarilo uraziť sestry a pôrodné asistentky. Konštatovala to vo svojom stanovisku Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA).
Šéfka rezortu zdravotníctva neprijala pozvanie na 18. ročník Snemu Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek v Poprade, na ktorom viac ako 200 delegátov z celého Slovenska počas dvoch dní (20. – 21. apríla) diskutuje o aktuálnych otázkach, problémoch a výzvach pre sestry a pôrodné asistentky.
Komora sestier pripomenula, že snem je najvyšším orgánom sestier a pôrodných asistentiek, pričom v minulosti sa ho osobne zúčastnili napríklad minister zdravotníctva Richard Raši (2010), minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (2011) či dokonca prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska (2015).
Mohla si utvoriť názor
„Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská po nástupe do pozície šéfky rezortu zdravotníctva vyhlásila, že ju prekvapuje postoj sestier a že sa bude snažiť viac. Ako si potom sestry majú vysvetliť jej odpoveď na pozvanie na najdôležitejšiu udalosť – Snem SK SaPA. Môžeme sa teda domnievať, že pani ministerke v skutočnosti až tak veľmi na názoroch a požiadavkách sestier nezáleží?“ pýta sa prezidentka komory Iveta Lazorová.
Podľa nej kde inde, ako na sneme by mala ministerka možnosť stretnúť sa so sestrami zo všetkých kútov Slovenska z rôznych oblastí zdravotníctva (nemocníc, ambulancií, agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti, zariadení sociálnych služieb a vzdelávacích ustanovizní) a vypočuť, si ich názory a postoje týkajúce sa ich práce?
„Možno by si potom urobila iný názor na našu prácu a na naše požiadavky a zistila by, že Bratislava nie je celé Slovensko,“ doplnila prezidentka.
Témou bude aj smerovanie štátnej politiky v zdravotníctve
Úlohou snemu je nielen zhodnotiť činnosť komory, ale aj prijať uznesenia, ktoré usmerňujú a zaväzujú Radu, Prezídium, prezidenta a ostatných členov orgánov komory pre ich plnenie.
Snem ďalej posudzuje, či sa efektívne vynakladajú financie členov SK SaPA. Ako povedal člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc, hlavnou témou tohtoročného snemu budú zmeny, ktoré ovplyvňujú prácu sestier a určujú smerovanie ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie.
„Diskutovať by sa malo aj o tom, ako sú zástupcovia sestier a pôrodných asistentiek z celého Slovenska spokojní so smerovaním štátnej politiky v oblasti zdravotníctva. Súčasťou tohto podujatia budú aj voľby orgánov komory, ktoré sa budú podieľať a zodpovedať za túto zmenu v najbližšom štvorročnom, volebnom období,“ dodal Laurinc.
Podporu vyjadrili viacerí hostia
Snemu SK SaPA sa zúčastňujú aj pozvaní hostia: generálny riaditeľ Sekcie zdravia MZ SR Miroslav Bdžoch, riaditeľka odboru ošetrovateľstva MZ SR Darina Dányová, či hlavná odborníčka MZ SR pre ošetrovateľstvo Helena Godárová – Vyhničková.
Snem prišli podporiť aj prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský, členka Rady Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov Veronika Jaseňovská, predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká, predseda správnej Rady Slovenský pacient, o. z. Radoslav Herda, či predsedníčka Občianskeho združenia pre podporu vzdelávania SaPA Anna Bullová.
Ministerka bola na zasadnutí vlády
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská na uvedenom sneme nebola z dôvodu, že sa v piatok v Bratislave zúčastňovala rokovania vlády. Uviedla to hovorkyňa rezortu Zuzana eliášová.
Kalavská vláde predkladala novelu zákona, ktorá okrem iného v praxi prinesie vylepšenie rezidentského programu.
Ministerstvu zdravotníctva podľa Eliášovej záleží na sestrách a považujú ich za významnú súčasť poskytovania zdravotnej starostlivosti. „Preto pani ministerka z uvedeného dôvodu poprosila o účasť svojich zástupcov, ktorí ju v príhovore z neúčasti z dôvodu rokovania vlády ospravedlnili,“ upozornila hovorkyňa.
Kalavská sa snemu sestier zúčastnila v minulosti ešte v pozícii štátnej tajomníčky.
Sestry neignoruje
Od nástupu do funkcie ministerky pokračuje podľa hovorkyne v systémových krokoch na zlepšenie podmienok na prácu sestier.
„Sú za nami konkrétne výsledky, postupne sa zlepšujú podmienky sestier, zvýšenie kompetencie zdravotníckych asistentov odbremeňuje sestry v nemocniciach od určitého typu práce, sestry sa môžu intenzívnejšie venovať odbornej ošetrovateľskej aktivite a zdravotnícki asistenti dopĺňajú ich činnosti na oddeleniach,“ vymenovala Eliášová.
Veľkou témou je zvýšenie rozsahu kompetencií sestrám. Ministerstvo zdravotníctva ich definovalo, s cieľom určiť transparentný vzťah medzi dosiahnutým vzdelaním sestry a prislúchajúcimi kompetenciami.
„Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská sa rada zúčastní, keď jej to čas a povinnosti umožnia, podujatí, ktoré sa týkajú sestier. Dôkazom toho je aj fakt, že tento týždeň bola na konferencii Ošetrovateľstvo a zdravie v Trenčíne,“ uzavrela hovorkyňa.