SKSaPA varuje politikov, že podceňujú nedostatok sestier

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sestra
Foto: Thinkstock
Komora sestier kritizuje Zelníkov návrh na rozšírenie pôsobenia praktických sestier

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) kritizuje politikov. Zdravotnícky výbor NR SR na čele so Štefanom Zelníkom podľa nej podceňuje nedostatok sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku.

Doposiaľ podľa komory parlament neprijal žiadnu legislatívnu normu ktorá by zvýšila počet sestier a pôrodných asistentiek v systéme zdravotnej starostlivosti na Slovensku. „Naopak, poslanci márnia svoj čas tvorbou prílepkov zákonov, ktorými posilňujú postavenie praktických sestier (zdravotníckych asistentov),“ uvádza komora.

SKSaPA sa na jeseň minulého roka cestou advokátskej kancelárie obrátila na Európsku komisiu, aby ju upozornila na premenovanie asistentov. EK sa s týmto podnetom stotožnila a upozornila Slovensko na nesúlad s európskou legislatívou.

Praktická sestra nemôže robiť množstvo vecí v ambulancii

Člen Rady a Prezídia komory Milan Laurinc pripomenul, že aj napriek akejkoľvek prijatej legislatíve praktická sestra nemôže pracovať sama bez registrovanej sestry. A to v ambulancii všeobecného lekára pre dospelých, ani v ambulancii pre deti a dorast.

Dieta
Foto: Thinkstock

„Návrh z dielne predsedu zdravotníckeho výboru NR SR Zelníka je pre nás nepochopiteľný a zbytočný,“ skonštatoval Laurinc. Podľa neho aj doposiaľ mohol lekár zamestnať popri sestre aj praktickú sestru, len by ju musel aj zaplatiť.

Praktická sestra u novorodencov a ani u detí do 18. roku života nemôže odoberať kapilárnu krv napr. na vyšetrenie zápalových parametrov (CRP), podávať inzulín podkožne, podávať lieky na zriedenie krvi podkožne, podávať lieky do svalu, odoberať krv zo žily, zhotovovať EKG záznam, pripravovať a podávať lieky do úst a žily.

„Pýtame sa, aké by malo byť vlastne uplatnenie praktickej sestry v ambulancii pre deti a dorast, keď môže sama len orientačne vyšetriť moč a pracovať s informačným systémom poskytovateľa? Nebolo by vhodné hľadať radšej spôsob, ako motivovať študentov ošetrovateľstva, aby chceli pracovať na detských pracoviskách?“ komentoval Laurinc.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek