Minimálna verejná sieť poskytovateľov, ktorú v súčasnosti určuje rezort zdravotníctva, podľa Slovenskej lekárskej komory neodráža potreby bežného života.
Slovenská lekárska komora (SLK) navrhuje vytvoriť optimálnu sieť ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „V súčasnosti panuje stav, kedy Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR určí minimálnu verejnú sieť poskytovateľov, ktorá je naozaj najminimálnejšia a neodráža potreby bežného života, a výlučne zdravotná poisťovňa má právo rozhodnúť s koľkými poskytovateľmi, a to aj nad rámec minimálnej siete, na základe akých kritérií a za akých ekonomických podmienok uzavrie s poskytovateľom zmluvu,“ povedal v utorok na tlačovej konferencii prezident SLK Marian Kollár.
Podľa neho takýto legislatívny stav spôsobuje, že poskytovateľ nevie, či s ním bude zmluva uzatvorená. „Ak aj zmluvu má, nevie, či o ňu nepríde, a to, zdôrazňujem, bez akéhokoľvek porušenia pravidiel,“ poznamenal Kollár.
Podľa prezidenta SLK garancia zmluvy iba na jeden rok, bez istoty zotrvania v sieti, je najťažším bremenom poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „S týmto stavom je spojená, alebo lepšie povedané z neho vyplýva vydierateľnosť poskytovateľov, ktorí prijmú akékoľvek podmienky od poisťovne pod hrozbou neuzatvorenia zmluvy, lebo bez nej je istý ekonomický zánik poskytovateľa,“ dodal Kollár.
Spomínaná sieť by vzišla z rokovania medzi komorou, neskôr Zväzom ambulantných poskytovateľov (ZAP), a zdravotnými poisťovňami.
„Poskytovateľ zaradený do optimálnej siete by mal istotu, že ak bude do optimálnej siete zaradený a bude dodržiavať pravidlá hry, a to nielen zákonné podmienky, ale aj podmienky dohodnuté s poisťovňami, miesto v sieti má isté, nemusí sa báť o budúcnosť, môže investovať, môže sa rozvíjať,“ konštatoval Kollár.