Dôveryhodnosť vakcín u Slovákov mierne klesla. Spomedzi siedmich vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré sú registrované alebo ich aktuálne posudzuje Európska lieková agentúra (EMA), si v porovnaní s minulým mesiacom o niečo pohoršili takmer všetky.
Viac o téme: Koronavírus
Aj napriek miernemu prepadu dôveryhodnosti si však stále drží prvú pozíciu vakcína Comirnaty od spoločností Pfizer/Biontech. Kým naposledy tejto očkovacej látke dôverovalo viac ako 66 % Slovákov, v poslednom prieskume spoločnosti Nielsen Admosphere pre agentúru SITA sa tak vyjadrilo bezmála 63 % opýtaných.
Prieskum sa uskutočnil od 17. do 23. júna na vzorke 514 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov.
Prvé miesto si stále drží Pfizer/Biontech
Vakcína od konzorcia Pfizer/Biontech v dôveryhodnosti opakovane vedie u 15 až 24 ročných. Je to zatiaľ jediná vakcína, ktorou sa na Slovensku môžu očkovať aj mladí od 12 do 17 rokov. Najväčšiu dôveru si Comirnaty znovu získala u vysokoškolsky vzdelaných respondentov. Tento názor najčastejšie deklarovali ľudia z väčších miest a o niečo viac muži.
Očkovacia látka Moderna si v prieskume opäť obhájila druhú pozíciu. Podobne ako u Comirnaty jej však mierne klesla dôveryhodnosť. Kým naposledy jej dôverovalo viac ako 56 % respondentov, tentokrát sa tak vyjadrilo bezmála 53 %.
Táto očkovacia látka taktiež vedie u ľudí s vysokoškolským vzdelaním. Najmenšiu dôveru v ňu majú osoby od 35 do 44 rokov.
Tretie miesto si obhájil Sputnik V
Pozíciu tretej najdôveryhodnejšej vakcíny si obhájil Sputnik V. Ruskej vakcíne však dôveruje opäť menej účastníkov prieskumu. Dôveryhodnosť jej v porovnaní s májom vyjadrilo o 5 percentuálnych bodov menej opýtaných.
Sputnik V štát predá alebo daruje, Matovič za tým vidí antikampaň
Viac jej pritom nedôverujú muži. Tejto vakcíne plne dôverujú len tri percentá opýtaných vo vekovej kategórii od 35 do 44 rokov.
AstraZeneca si mierne polepšila
Vakcíne Janssen od Johnson & Johnson dôveruje porovnateľne respondentov ako v máji. Opäť tak Janssen obhájil lepšiu pozíciu v porovnaní s vakcínou AstraZeneca. Rezort zdravotníctva pritom umožnil prihlasovanie na očkovanie touto jednodávkovou vakcínou len minulý týždeň.
Ministerstvo spustilo očkovanie proti COVID-19 v ambulanciách, dostupné nebude vo všetkých
Aj napriek tomu, že si vakcína AstraZeneca v poslednom prieskume veľmi mierne polepšila, stále jej nedôveruje až 60 % Slovákov. Výrazne viac v jej účinnosť a bezpečnosť neveria respondenti so základoškolským vzdelaním a stredoškolským vzdelaním bez maturity. Vôbec jej pritom nedôveruje 43 % opýtaných žien a tretina mužov.
Otázny CureVac a Novavax
Dôveryhodnosť vakcín CureVac a Novavax nevedelo posúdiť približne 40 % respondentov. V porovnaní s ostatným prieskumom sa dôveryhodnosť v tieto vakcíny výrazne nezmenila, vakcíne Novavax dôveruje takmer 14 % opýtaných, CureVacu 10 %. Obe tieto vakcíny stále posudzuje EMA.