Slovensko bude podľa prognóz Eurostatu starnúť najintenzívnejšie zo všetkých krajín Európskej únie. Podiel populácie staršej než 65 rokov do roku 2040 vzrastie zo súčasných 16 % na viac ako 24 %.
So zvyšujúcim sa vekom klesá pomer ľudí s normálnou pohyblivosťou, čo môže mať za následok aj nárast počtu imobilných pacientov v zariadeniach sociálnych služieb.
Systém na to nie je pripravený
Systém dlhodobej sociálno-zdravotnej starostlivosti na to však nie je pripravený. Upozorňuje na to Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED.
„Slovensko by sa malo pripraviť na rýchle starnutie obyvateľstva. Aktuálne úhrady zdravotných poisťovní za ošetrovateľskú starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb na pokrytie nákladov nepostačujú,“ upozornila predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR Anna Ghannamová.
Opatrovateľky sú zneužívané a navádzané k výkonu práce, na ktorú nie sú dostatočne kvalifikované a zaškolené
Podľa nej sa tak znižuje dostupnosť služieb pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Nízke úhrady podľa Ghannamovej tiež znižujú možnosť adekvátne ohodnotiť kvalifikovaný personál, následkom toho nám kvalitní ľudia odchádzajú do zahraničia.
Slovenská populácia starne
Slovensko sa podľa prognóz Eurostatu za necelých 50 rokov zmení z jednej z najmladších krajín Európskej únie na jednu z najstarších. So zvyšujúcim sa vekom navyše klesá pomer ľudí s normálnou chôdzou a pohyblivosťou z 85 % u 60-ročných na 18 % u 85-ročných. Fakt, že slovenská populácia starne, potvrdili aj údaje Štatistického úradu SR z posledného sčítania obyvateľov na Slovensku v roku 2021.
„Starostlivosť o ležiaceho alebo imobilného pacienta nie je jednoduchá. Takýto pacient si vyžaduje 24-hodinovú komplexnú opatrovateľskú starostlivosť, ktorej cieľom je predchádzať rozvoju ďalších komplikácií s využitím kvalitných zdravotníckych pomôcok,“ povedala výkonná riaditeľka Asociácie SK+MED Katarína Danková.