Ochota dať sa zaočkovať je na Slovensku najvyššia od apríla 2020. Ako ukázala ôsma vlna výskumu Ako sa máte, Slovensko?, zaočkovať by sa v súčasnosti dalo takmer 42 % opýtaných a ďalších 7 % je už zaočkovaných.
Medzi respondentmi, ktorí sa plánujú dať zaočkovať, je najpopulárnejšia vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech, dalo by sa ňou zaočkovať takmer 71 %. Vakcínou Moderna by sa dalo očkovať 55,5 % opýtaných, Sputnikom V 55 % a AstraZenecou 31 %.
Sputnik V by mal byť registrovaný
Podiel tých, ktorí odmietajú vakcináciu, od decembra trvalo klesá a v súčasnosti je na úrovni skoro 29 %. Z respondentov, ktorí sa neplánujú dať očkovať, by sa dalo 30 % zaočkovať vakcínou Sputnik V, ak by bola k dispozícii. Výskum Ako sa máte, Slovensko? iniciuje Slovenská akadémia vied, MNFORCE a Seesame. Dáta pre ôsmu vlnu výskumu zbierali od 24. do 27. marca 2021.
Viac o téme: Koronavírus
Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína
Respondentov sa vo výskume pýtali aj na ich názor na očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V. Dve tretiny z nich sú za jej používanie, ale požadujú jej schválenie príslušnými úradmi. Tretina opýtaných požaduje schválenie európskymi úradmi, takmer zhodne tretine stačí aj jej schválenie slovenskými úradmi. Iba 11 % respondentov je za použitie tejto vakcíny aj bez schválenia. Proti akejkoľvek vakcíne je 9 % a proti používaniu Sputniku V na Slovensku sú iba 4 % respondentov.
Horšia povesť vakcíny AstraZeneca
„Narastajúca popularita očkovania proti ochoreniu koronavírusu na Slovensku sa dá vysvetliť postupným nástupom masového očkovania a poznaním relatívnej bezpečnosti a účinnosti používaných vakcín. Ďalším dôležitým faktorom je pretrvávajúca nepriaznivá epidemiologická situácia a s tým súvisiace obavy z ochorenia,“ uviedol Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.
Dodal, že problémom môže byť v súčasnosti horšia povesť vakcíny AstraZeneca, pretože iba menej ako tretina respondentov, ktorí deklarovali ochotu dať sa zaočkovať, by sa dalo zaočkovať touto konkrétnou vakcínou.