Kardiovaskulárne ochorenia majú na Slovensku každoročne na svedomí 25 tisíc životov. Kardiologické ambulancie najčastejšie navštevujú pacienti s vysokým krvným tlakom, srdcovou arytmiou, ischemickou chorobou srdca, ochoreniami žíl a mnohými ďalšími.
Srdcovo-cievne ochorenia sú dlhodobo hlavnou príčinou vysokej chorobnosti a úmrtnosti vo väčšine európskych krajín (spôsobujú až 40 percent všetkých úmrtí), no u nás je situácia ešte horšia, než je európsky priemer. Choré srdcia a najmä infarkty sú u nás hlavnou príčinou hospitalizácií a úmrtnosti a zabijú viac ľudí, než úrazy a rakovina dokopy.
Umelá inteligencia sa stáva nenahraditeľným pomocníkom v zdravotníctve
Posledné desaťročie patrí rozvoju umelej inteligencie a jej implementácii v každej oblasti, medicínu nevynímajúc. Slovensko patrí ku krajinám, v ktorej lekári umelú inteligenciu nezatracujú, ale snažia sa ju implementovať do svojej praxe vo viere, že jej rýchlosť a efektivita môže v niektorých prípadoch za rovnaký čas pomôcť omnoho viac pacientom, než je v ľudských silách lekára.
Dôkazom je aj Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici, ktorá je od roku 2019 súčasťou zavádzania telemedicíny na Slovensku a patrí medzi prvé zdravotnícke zariadenia, ktoré sa podieľajú na jej výskume, vývoji a implementácii.
Telemedicínu si v tejto fáze môžete predstaviť najmä ako monitorovanie životných funkcií pacientov na diaľku pomocou prístrojov. Namerané údaje následne umelá inteligencia vyhodnotí buď ako normálne, alebo ako poplach a upozorní pacienta aj lekára, že sa niečo v našom organizme deje.
Umelá inteligencia je obrovským prínosom aj v rádiológii, kde pomáha pri vyhodnotení identifikovať potenciálne anatómie a abnormality. Podobným spôsobom pomáha v onkológii neurológii pri analýze morfometrie mozgu, ale aj urológom pri biopsii prostaty.
Nástroj, ktorý zvládne prácu kardiológov
O dôležitosti kombinácie sveta umelej inteligencie a medicíny je presvedčená aj slovenská med-tech spoločnosť Powerful Medical, ktorá vedie jeden z najdôležitejších posunov v modernej medicíne tým, že rozširuje rozhodnutia lekára o umelú inteligenciu.
V roku 2017 ju na Slovensku založili bratia Robert a Martin Hermanovci. Martin Herman sa v roku 2021 stal aj členom rebríčka Forbes 30 pod 30. Firma je dnes úspešná už v 15 európskych krajinách a spolupracuje s poprednými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v Európske únii.
Hlavný produkt spoločnosti je PMCardio, zdravotnícke zariadenie poháňané umelou inteligenciou, ktoré umožní presne diagnostikovať 39 kardiovaskulárnych ochorení v priebehu niekoľkých sekúnd a pomáha nielen lekárom v ambulanciách, ale môžu ju využívať aj jednotlivci, a to jednoducho pomocou smartfónu.
Úlohou klinického asistenta na báze umelej inteligencie je zabezpečiť presnú diagnostiku a adekvátne odporúčania do špecializovanej starostlivosti. Umožňuje zdravotníckym pracovníkom interpretovať elektrokardiogramy (EKG) s presnosťou špičkového kardiológa, a to pomocou umelej inteligencie vytrénovanej na miliónoch prípadov.
Nielenže má PMCardio potenciál zachrániť mnoho životov, výrazne prispeje aj k zníženiu nákladov na zdravotnú starostlivosť tým, že adekvátne vyhodnotí potrebu pacienta navštíviť lekára. PMCardio je certifikovaný nástroj overený lekárskymi štúdiami a na Slovensku schválený Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
Ako to funguje?
Aplikáciu PMCardio si môžete stiahnuť do svojho smartfónu z App Store alebo Google Play. Otvorte si aplikáciu a nasnímajte do nej svoje EKG. Pokročilá technológia rozpoznávania obrazu PMcardio zdigitalizuje vaše EKG pre okamžitú interpretáciu.
Umelá inteligencia vyhodnotí vaše výsledky s precíznosťou skúseného kardiológa, pričom sa ukázalo, že to dokáže ešte presnejšie a efektívnejšie a okamžite vám vydá potrebné odporúčania na liečbu.
„Aplikácia PM Cardio je srdcová kráľovná. Mimoriadne presná diagnostika zrejmého aj veľmi jemného infarktu,“ napísal pohotovostný lekár Stephen W. Smith z Hennepin County Medical Centre, jeden z mnohých medicínskych pracovníkov, ktorí technológiu vytvorenú Slovákmi využívajú pri svojej lekárskej praxi.
Aplikácia je platená, pričom základnú verziu si zakúpite za poplatok 15 eur mesačne alebo 150 ročne a verzia s rozšírením na rozpoznanie infarktu stojí mesačne 30 a ročne 300 eur.