- aktualizované 15. novembra 16:40
Slovenská lekárska komora (SLK) si želá, aby vláda a Lekárske odborové združenie (LOZ) dospeli k spoločnému odsúhlaseniu memoranda. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol prezident komory Pavel Oravec.
Ako dodal, jednotlivé body memoranda by mali byť jasne rozčlenené podľa kompetencií a tie, ktoré je nutné riešiť legislatívnou formou, by mali byť témou rokovania parlamentu.
Presný termín realizácie zmien
Lekári taktiež žiadajú, aby sa uviedol presný termín realizácie jednotlivých zmien a aby sa určilo, kto za ne bude niesť zodpovednosť. Nevyhnutné je podľa komory aj navýšenie kapitoly zdravotníctva v štátnom rozpočte už pre budúci rok.
Heger, Lengvarský a Matovič rokovali so zástupcami LOZ. Táto vláda im je oporou, tvrdí premiér
Viceprezident SLK Jaroslav Šimo sa vyjadril, že aktuálna kríza v zdravotníctve sa nedá porovnať so situáciou v roku 2011, kedy podalo výpovede 1 100 lekárov.
Lengvarský verí, že lekári svoje výpovede stiahnu. Ministerstvo prepracovalo memorandum
„Vzhľadom na to, aké je zloženie zdravotníckych profesií, ktoré podali výpovede, hrozí, že bude zdravotná starostlivosť vážne ochromená,“ vyjadruje svoje obavy z aktuálnej situácie v zdravotníckom sektore.
Dopyt po zdravotníkoch je veľký
Oravec v súvislosti s výpoveďami a platmi lekárov tvrdí, že optimálne ohodnotenie lekára by malo byť na úrovni trojnásobku priemernej mzdy národného hospodárstva. „Vychádzame aj z toho, ako sú nastavené okolité krajiny a z faktu, aby mali lekári vhodné podmienky na realizáciu svojej profesie,“ dodal.
Dopyt po zdravotníkoch je veľký a lekári odchádzajú tam, kde majú lepšie pracovné podmienky. Oravec zároveň dodal, že nerozumie, prečo sa ministerstvo financií odvoláva na štvortisícový plat lekárov. „Pri navýšení to vychádza tritisíc eur, ak si to prerátame na hodinovú mzdu, vychádza nám to dvadsať eur na hodinu,“ dodal. Túto hodinovú mzdu SLK nepovažuje za adekvátnu v porovnaní s inými profesiami. Viceprezident SLK Róbert Roland dodal, že po platovej úprave by sme sa mali dostať na úroveň krajín V4.
Oravec pripomenul, že treba upriamiť pozornosť aj na platy v ambulantnom sektore. „Tam platy ani zďaleka nedosahujú minimálne mzdové ohodnotenie, ktoré by mali mať, podľa zákona o platových pomeroch,“ upozornil. Zároveň dodal, že nechce, aby sa opakovala silová situácia z roku 2011, kedy odchody lekárov neviedli k tomu, aby sa zabezpečila adekvátna zdravotná starostlivosť. „Ďalšie rokovania môžu viesť k tomu, že sa podarí vytvoriť dohodu, ktorá bude prijateľná pre všetky strany,“ potvrdil.