Slovenské zdravotníctvo môže prísť o stovky miliónov eur, ak vláda nezverejní kritériá výberu nemocníc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, zdravotníctvo, lekár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko môže prísť o historickú investíciu do zdravotníctva. Neustále odkladanie zverejnenia kritérií výberu nemocníc, ktoré dostanú prostriedky z plánu obnovy, vážne ohrozuje realizáciu projektov a šancu pacientov na Slovensku na nové a zrekonštruované nemocnice.

Nemocnice majú projekty pripravené

Slovenské nemocnice a pacienti tak môžu prísť o stovky miliónov eur. V spoločnej výzve to uviedli Mária Lévyová za Asociáciu na ochranu práv pacientov, Marián Šoth za Asociáciu súkromných lekárov a Marián Petko za Asociáciu nemocníc Slovenska.

Nemocnice vo všetkých regiónoch Slovenska dnes majú pripravené kvalitné projekty, ktoré by bez plánu obnovy nedokázali zrealizovať.

Ako predstavitelia najväčších zdravotníckych organizácií trváme na tom, že podpora nemocníc z plánu obnovy má viesť k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov krajov a miest, teda aj v prospech zdravotníckych zariadení v regiónoch. Odmietame, aby sa obyvatelia a pacienti v regiónoch stali občanmi druhej kategórie,“ napísali.

Optimalizácia siete nemocníc

Výzvu na spravodlivú podporu všetkých, aj neštátnych nemocníc na Slovensku, podpísalo cez našu iniciatívu www.pomozsvojejnemocnici.sk už viac ako 16-tisíc ľudí a postavilo sa za ňu množstvo starostov, primátorov a predstaviteľov vyšších územných celkov,“ spomenuli svoju iniciatívu zdravotnícke asociácie.

Predstavitelia asociácií opätovne vyzvali vládu, aby bol návrh pripravený na základe transparentných a spravodlivých kritérií, a nie na základe politického rozhodnutia. „Hlavným faktorom by mala byť pripravovaná optimalizácia siete nemocníc, ktorá sa nedá uskutočniť bez investícii do reprofilizácie nemocníc po celom Slovensku,“ upozornili asociácie.

Pripomenuli, že s reformou siete nemocníc súhlasili len na základe prísľubu, že plán obnovy bude použitý na potrebné a prínosné zmeny pre všetky nemocnice a pacientov, ktorí sa v nich liečia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária LévyováMarian PetkoMarián Šóth
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyAsociácia na ochranu práv pacientov SR