Na Slovensku čakajú stovky pacientov na lieky, ktoré sú v rámci Európskej únie schválené, no nie sú dostupné z verejného zdravotného poistenia. Problém súvisí so zastaveným procesom kategorizácie, čo v praxi znamená, že hoci liečba existuje a je účinná, pacienti sa k nej často nemôžu dostať.
Na túto situáciu upozornili odborníci, zástupcovia pacientskej verejnosti a občianske organizácie počas tlačovej konferencie s názvom „Liečba na čakačke. Ako ju rozhýbať?“, na ktorej zaznela spoločná výzva na reformu prístupu k úhrade inovatívnych liekov.
Solidarita musí nahrádzať systém
Onkológ Marian Streško pripomenul, že onkologické ochorenia dnes postihujú 35 % mužov a 25 % žien. Podľa neho ide o rozsiahlu skupinu pacientov, ktorá má na Slovensku v porovnaní s inými krajinami EÚ výrazne nižšiu dobu prežívania – v priemere o 3,5 roka.
„Jedným z dôvodov je obmedzená dostupnosť liečby, najmä v skorých štádiách ochorenia. V kategorizačných komisiách, ktoré rozhodujú o úhradách, chýbajú zástupcovia odborných spoločností. Výsledkom je, že sa kategorizujú lieky, ktoré z pohľadu nás onkológov nie sú prioritné,“ uviedol Streško.

Mamografia je rýchla a bezpečná, odborníci vyvracajú mýty o bolesti aj žiarení
Na dôsledky nedostupnosti liečby upozornila aj Dominika Kormanová, predsedníčka občianskeho združenia Amazonky. Uviedla, že pacientky s rakovinou prsníka zostávajú v neistote, aj keď je liek schválený v EÚ. „Ak liek existuje, je bezpečný a účinný, no pacientka k nemu nemá prístup, nejde o zlyhanie medicíny, ale systému. Nehovoríme len o číslach, ale o dôstojnosti a kvalite života,“ uviedla Kormanová.
Zbierky na lieky a liečbu podľa Zuzany Suchovej z platformy Donio.sk často suplujú zlyhávajúci systém. „Vidíme príbehy, kde rodiny musia namiesto zdravotnej starostlivosti bojovať o pozornosť verejnosti, zverejňujú čísla účtov a prosia o pomoc. Solidarita je dôležitá, no nemôže nahrádzať systémové nastavenie,“ zdôraznila.
Udržateľný a dôveryhodný systém
Simona Stískalová z Platformy pomáhajúcich organizácií – nezabudnutí vyzvala na spoluprácu všetkých zúčastnených strán. „Potrebujeme systém, ktorý bude nielen finančne udržateľný, ale aj transparentný, dôveryhodný a otvorený zapojeniu pacientskych hlasov. Nehľadáme vinníka, ale riešenia,“ uviedla. Zároveň potvrdila ochotu rokovať s predstaviteľmi štátu, vrátane ministra zdravotníctva Kamila Šaška.

Tisíce Slovákov žijú s celiakiou a nevedia o tom, VšZP chce pomôcť odhaliť skrytých pacientov
Filip Vagač z Platformy pre demokraciu pripomenul, že neziskový sektor chce byť aktívnym partnerom pri tvorbe verejných politík. „Ak má vzniknúť nový, dôveryhodný a funkčný systém úhrad, musí byť výsledkom otvoreného dialógu medzi odborníkmi, pacientmi, štátom a občianskou spoločnosťou. Sme pripravení priložiť ruku k dielu,“ uviedol Vagač.
Podľa zúčastnených je potrebné zabezpečiť, aby prístup k liečbe nebol podmienený známosťami, šťastím či mediálnou pozornosťou, ale aby bol garantovaný na základe medicínskej potreby a princípov rovnosti.