Na vývoji vakcíny proti Covid-19 sa podieľajú aj slovenskí fyzici, CERN-u v Košiciach však hrozilo stopnutie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavirus, laboratórium
Európska komisia umožnila dánskej vláde podporu spoločnosti Bavarian Nordic sumou 108 miliónov eur. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Časticoví fyzici zo Slovenskej akadémie vied (SAV) sa podieľajú na simulácii proteínov nového koronavírusu, ktoré sú nevyhnutné pre nájdenie správnych liekov a vakcín. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

Prostredníctvom svojich výpočtov na vedecko-výskumnom uzle Grid produkujú dáta, ktoré sú nevyhnutné pre vývoj vakcíny a liekov proti koronavírusu. Tento uzol je súčasťou celosvetovej siete, ktorá spracúva dáta z experimentov na urýchľovači v CERN-e.

 Chýbali peniaze

Pre nedostatok financií hrozilo vedecko-výskumnému uzlu CERN-u v Košiciach vypnutie. V súčasnosti pomohol pri spustení potrebných výpočtov.

Viac o téme: Koronavírus

„V tejto závažnej situácii sme sa rozhodli veľmi pohotovo zareagovať a prispieť k celosvetovému úsiliu prekonať pandémiu. Momentálne nerobíme výpočty len pre CERN v rámci medzinárodných projektov Atlas a Alice,” povedal Pavol Striženec z Ústavu experimentálnej fyziky SAV. Vysvetlil, že tieto kapacity čiastočne uvoľnili pre simulácie proteínov nového koronavírusu.

Tie sú nevyhnutné pre nájdenie správnych liekov a vakcín. Vďaka premyslenej architektúre vedecko-výskumného uzla CERN-u, ktorý je v Košiciach, dokázali veľmi rýchlo a bez veľkých zmien spustiť potrebné výpočty.

V uplynulom týždni spracovali uzly približne 400 úloh, ktoré počítali covid simulácie. Na výpočtoch sa spolu s experimentálnymi fyzikmi Slovenskej akadémie vied podieľajú aj vedci z Katedry jadrovej fyziky a biofyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Investície do výskumu sa vždy vrátia

Strižinec podotkol, že ich pracoviská dokázali udržať prevádzku týchto uzlov. A to aj napriek problémom s financovaním zo strany štátu v uplynulom a v tomto roku, keď boli takmer donútení celý tento uzol vypnúť.

„Týmto by sme chceli ilustrovať, že investície do infraštruktúry základného vedeckého výskumu, ktoré sú potrebné na stabilnej a dlhodobej báze, a ktoré sú dlhodobo na Slovensku zanedbávané sa vždy v budúcnosti vrátia, čoho dôkazom je aj situácia, ktorá počas týchto týždňov nastala,“ uzavrel.

Celosvetová sieť výpočtových uzlov má svoje umiestnenie na Slovensku už 20 rokov. Vybudovala ju vedecká komunita ako reakciu na potrebu spracovania veľkého množstva dát a simulácií pre detektory častíc na najväčšom urýchľovači častíc v CERN-e.

Táto sieť poskytuje vedeckým pracovníkom jednotné rozhranie na prístup k veľmi rôznorodým zdrojom, čím urýchľuje a zjednodušuje ich prácu s dátami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Monika HucákováPavol Striženec
Firmy a inštitúcie CERN Európska organizácia pre jadrový výskum