Slovensko a Maďarsko chcú posilniť cezhraničnú zdravotnícku spoluprácu – FOTO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
šaško
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister zdravotníctva SR Kamil Šaško absolvoval v Budapešti bilaterálne rokovanie s maďarským ministrom vnútra Sándorom Pintérom a štátnym tajomníkom pre zdravotníctvo Péterom Takácsom. Stretnutie bolo zamerané na prehĺbenie spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom v oblasti zdravotníctva, najmä v oblasti cezhraničných projektov, ktoré majú priniesť konkrétne benefity pre občanov oboch krajín.

Ministerstvo vnútra Maďarska riadi zdravotníctvo od roku 2022, preto sa rokovania uskutočnili práve s predstaviteľmi tohto rezortu. Obe strany vyzdvihli výborné bilaterálne vzťahy v oblasti zdravotníctva aj iných sektorov.

Cezhraničná spolupráca záchranných služieb

Jednou z hlavných tém bola príprava „Rámcovej dohody medzi Slovenskou republikou a Maďarskom o cezhraničnej spolupráci v oblasti záchrannej zdravotnej služby“. Ako uviedol minister Šaško, cieľom dohody je zjednodušiť a zrýchliť zásahy záchranných tímov v prihraničných oblastiach, čím by sa zvýšila ochrana zdravia a životov obyvateľov oboch štátov. Prvý návrh dohody bol už predložený maďarskej strane a čaká sa na ich spätnú väzbu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Diskutovali tiež o možnostiach preplácania cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, vrátane potenciálnej koordinácie medzi poisťovňami v SR a Maďarsku a nemocnicami v okolí Dunaja. Plánuje sa vytvorenie mechanizmu pre plánovanú výmenu pacientov pri výkonoch, ako sú pôrody či onkologická liečba.

Slovensko sa chce pripojiť k európskemu systému eZdravia

Významnou témou bola aj digitalizácia zdravotníctva. Slovensko pripravuje pilotný projekt na pripojenie k centrálnemu systému EÚ na výmenu digitálnych údajov o pacientoch. Minister Šaško ocenil skúsenosti Maďarska, ktoré patrí medzi desať krajín aktívne využívajúcich eRecept a Pacientsky sumár, a vyjadril záujem o technickú spoluprácu a výmenu skúseností medzi odborníkmi.

Rokovania sa dotkli aj spolupráce v oblasti nemocničnej a urgentnej starostlivosti, kde si obe krajiny plánujú vymieňať poznatky a zlepšovať kvalitu poskytovaných služieb. Predmetom diskusie bolo aj pripravované predsedníctvo Maďarska vo Vyšehradskej skupine a plánované Memorandum o porozumení v oblasti cezhraničného rozvoja.

V závere rokovaní sa ministri zhodli na tom, že posilňovanie zdravotníckej spolupráce je kľúčové pre zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti a prináša priamy prínos pre obyvateľov Slovenska aj Maďarska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Kamil Šaško