Slovensko by malo byť sebestačné vo výrobe niektorých liekov, tvrdí šéfka VšZP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky, tabletky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V generickej a biosimilárnej preskripcii, teda v predpisovaní týchto liečiv pre pacientov, je Slovensko na chvoste všetkých krajín Európskej únie (EÚ).

Vzdelávanie lekárov

Bolo by preto vhodné zmeniť legislatívu tak, aby zdravotné poisťovne mohli uhrádzať účinnú látku od ľubovoľného výrobcu, s prihliadnutím na čo najefektívnejšie využívanie zdrojov.

Uviedla to generálna riaditeľka Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Ľubica Hlinková počas Fóra expertov, venovaného téme vyššej dostupnosti generických a biosimilárnych liekov.

K ďalším krokom podľa nej patrí aj vzdelávanie lekárov, aby liečbu vnímali aj z hľadiska efektívnosti.

Lacnejšie generiká a biosimiláry

Lacnejšie generiká a biosimiláry, hoci rovnako účinné ako originálne lieky, totiž v konečnom dôsledku vytvárajú priestor na úhradu inovatívnej liečby.

„Naším cieľom je ušetriť zdroje a presunúť ich na inovácie,“ spresnila. Hlinková sa vyjadrila aj k problému nedostupnosti niektorých štandardných liekov na trhu.

„Slovensko by malo byť sebestačné a zabezpečovať účinné látky, ktoré sú často nedostupné, vo vlastnej réžii,“ povedala generálna riaditeľka VšZP.

Priestor vidí v spustení výrobnej linky v Hlohovci na výrobu generík, prípadne v dohode s ďalšími výrobcami na Slovensku. K tejto téme chce preto otvoriť verejnú diskusiu a iniciovať pracovné rokovania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubica Hlinková
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa