Slovensko má podľa lekárskych odborárov najvyťaženejšie urgenty v Európe, kritizujú aj Nemocnicu Bory

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peter Visolajský
Predseda LOZ Peter Visolajský. Foto: SITA/Branislav Bibel

Návrh na skrátenie ordinačných hodín ambulantných pohotovostí problémy centrálnych príjmov, ale aj nemocničných oddelení len prehĺbi a zhorší nedostatok pediatrov. Upozorňuje na to Lekárske odborové združenie (LOZ). Podľa odborárov sú slovenské centrálne príjmy najviac vyťažené urgenty v Európe.

Upozorňujú na to, že podľa Európskej komisie má Slovensko najvyšší podiel pacientov, ktorí uvádzajú, že primárnu starostlivosť na centrálnom príjme nedostali. LOZ preto vyzýva ministerstvo zdravotníctva, aby nastolilo jasné pravidlá regulácie na centrálnom príjme.

Poriadok v regulovaní zdravotníckeho biznisu

Riešením tejto krízy je len poriadok v regulovaní zdravotníckeho biznisu a bezpečné podmienky pre personál a pacientov na urgentných príjmoch. To je stanovisko nemocničných lekárov, ktorí na týchto urgentoch pracujeme,” zdôraznil predseda LOZ Peter Visolajský.

V posledných týždňoch na Slovensku dominuje téma kolapsov urgentných príjmov v Bratislavskom kraji. Situácia je vážna aj v iných oblastiach Slovenska, o ktorých sa už hovorí menej.

Ako lekári nemocníc, lekári, ktorí na týchto centrálnych príjmoch pracujeme, by sme chceli upriamiť pozornosť na skutočné príčiny týchto problémov,“ dodal.

Chaos v systéme nemocníc

Šéf LOZ konkrétne upozorňuje na chaos v regulovaní a systéme nemocníc, preťaženosť centrálnych príjmov a ignorovanie bezpečnostných predpisov. Podľa LOZ to vedie k tomu, že nemocničné oddelenia sa stávajú nebezpečné pre pacientov aj personál. Následkom je odchod zdravotníkov z týchto oddelení a ich nedostatok.

Vyjadrenia politickej strany SaS vo vedení bratislavského kraja sú pre LOZ prekvapivé. Apel na okamžité naliatie peňazí do súkromnej nemocnice, ktorá mimochodom stále nespĺňa personálne a ani ďalšie kritériá stratifikácie nemocníc a už vôbec nie kritériá koncovej nemocnice, problém nevyrieši,“ povedal Visolajský, čím narážal na Nemocnicu Bory.

Bory ako ukážkový príklad bezkoncepčnosti

Práve tá je podľa LOZ ukážkovým príkladom bezkoncepčnosti a nemohúcnosti regulátorov a opakom princípu centralizácie výkonov. „Idú sa rušiť nemocničné oddelenia v regiónoch, kde vraj nie sú potrebné, ale už nie je problém povoliť vznik nadpočetnej nemocnice v Bratislave, kde majú byť práve tie centralizované nemocnice. Nemocnica Bory nemala byť otvorená takýmto nekoncepčným spôsobom a bez vyjasnenia jej úlohy v systéme a zábezpeky,“ tvrdí Visolajský.

Čo sa týka priemerných počtov vyšetrení na centrálnych príjmoch v Bratislave, na Kramároch a na Antolskej podľa LOZ vyšetria 3 000 pacientov za mesiac, zatiaľ čo v Ružinove si musia poradiť s 3 800 pacientmi.

Nerozumieme návrhom ministerstva zdravotníctva a zástupcom súkromných ambulancií skrátiť ambulantnú pohotovostnú službu, pretože sa tým ešte viac zaťažia centrálne príjmy nemocníc, čo spôsobí ešte väčšiu chybovosť v práci preťaženého personálu, a v konečnom dôsledku už nebude mať nikto záujem pracovať na takto zaťažených pracoviskách,“ dodal predseda LOZ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter Visolajský
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaLOZ Lekárske odborové združenieNemocnica Bory