Slovensko má zaočkovaných už 58 percent dospelých, v nemocniciach s COVID-19 končia hlavne seniori

Očkovanie, koronavírus
Župa sa pripojila do celoslovenskej kampane podporu očkovania Darujme si Vianoce. Foto: archívne, SITA/AP

Dospelá populácia Slovenska je zaočkovaná minimálne prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 už na 58 percent. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová v súvislosti so zhodnotením aktuálnej epidemickej situácie.

Dodala, že aktuálne sa očkuje vo vakcinačných centrách v 63 nemocniciach, 15 veľkokapacitných očkovacích centrách a na 15 poliklinikách. Aktívne očkuje 597 lekárov.

„Aktívne očkujú aj mobilné výjazdové očkovacie tímy. Mobilné očkovacie tímy v teréne zaočkovali doteraz 219 103 osôb prvou dávkou vakcíny, druhú dávku vakcíny prostredníctvom mobilného očkovacieho tímu dostalo 97 978 ľudí, treťou dávkou vakcíny zaočkovali mobilné očkovacie tímy 11 059 osôb. Mobilný očkovací tím zaočkuje v priemere najviac ľudí v Prešovskom kraji,” doplnila Eliášová.

V nemocniciach končia hlavne seniori

Čo sa týka testovania na prítomnosť koronavírusovej infekcie, v krajine funguje 2 337 mobilných odberových miest.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

„Kapacity sa pravidelne navyšujú podľa aktuálnej potreby a podľa aktuálnej epidemiologickej situácie, respektíve v prípade PCR testovania podľa kapacít laboratórií,” vysvetlil minister Vladimír Lengvarský.

Z hľadiska naplnenosti nemocníc sa Slovensko nachádza na 90-tich percentách z maxima druhej vlny. V porovnaní s druhou vlnou je najviac vyťažený Prešovský kraj, a to na 110 percent. Nasleduje Žilinský, ktorý je oproti jarnej vlne vyťažený na 102 percent a Košický s aktuálnou vyťaženosťou 97 percent.

Pacientov musia prevážať

V nemocniciach je podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) najviac pacientov s COVID-19 vo veku nad 65 rokov.

„Situáciu spolu s mojím tímom veľmi pozorne sledujeme a v prípade naplnenia kapacít zdravotníckeho zariadenia v úzkej kooperácii s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby pacientov prevážame do nemocnice s voľnými kapacitami,” dodal minister.

Za posledných sedem dní sa takto previezlo 177 pacientov s ochorením COVID-19, ktorí nepotrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a 29 pacientov, ktorí potrebujú podporu dýchania. Doteraz bolo na Slovensku v nemocniciach hospitalizovaných celkovo 66 027 ľudí s COVID-19 a 6765 pacientov potrebovalo podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Vladimír LengvarskýZuzana Eliášová
    Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií