Slovensko malo počas pandémie druhú najvyššiu nadúmrtnosť v Únii a môžu za to Matovič s Hegerom, tvrdí Raši

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hlas SD, Raši

Slovensko malo podľa údajov Eurostatu v rámci Európskej únie v rokoch 2020 až 2022 druhú najvyššiu nadúmrtnosť. Na pondelkovej tlačovej besede to uviedol podpredseda strany Hlas-SD a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši.

Viac o téme: Koronavírus

Najvyššia nadúmrtnosť bola v Bulharsku, a to 19,8 percenta a za ním nasleduje Slovensko s 18,7 percentami. V Českej republike to bolo 15,5 percenta a v Rakúsku a v Maďarsku približne 10 percent.

Obviňuje Matoviča a Hegera

Za tieto čísla sú podľa Rašiho zodpovední Igor Matovič s Eduardom Hegerom, čo dokazuje aj štúdia odborníkov na čele s docentom Pažitným.

Vysoká nadúmrtnosť na COVID-19 je výsledkom nezvládnutého manažmentu pandémie. Pod neúspech sa podpísali najmä zanedbaná príprava, chaotické politické rozhodovanie, neskoré zavedenie tvrdého lockdownu, ale aj politizácia témy očkovania,“ píše sa podľa Rašiho v tejto v štúdii.

Hlas podľa neho počas všetkých vĺn pandémie upozorňoval vládu, ako má postupovať, že treba zabezpečovať trasovanie či vakcíny.

Výzva na prezidentku a premiéra

Pokiaľ sa Eduard Heger a predstavitelia OĽaNO budú naďalej zbavovať politickej zodpovednosti za vedenie rezortu zdravotníctva, bude počet odvrátiteľných úmrtí na Slovensku naďalej narastať,“ povedala podpredsedníčka strany Hlas-SD Zuzana Dolinková.

Hlas-SD preto vyzýva Eduarda Hegera, ktorý je poverený riadením rezortov zdravotníctva a financií, aby okamžite začal robiť potrebné kroky na napĺňanie míľnikov na čerpanie peňazí z plánu obnovy. Opozičná strana apeluje aj na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby počas pôsobenia vlády v demisii aktívne dohliada na to, v akom rozklade sa zdravotníctvo dnes nachádza.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičRichard RašiZuzana ČaputováZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurostatHlas-SD