Slovensko nakupuje nové lieky za lepšie ceny, ušetrené peniaze posilnia zdravotnú starostlivosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, lieky
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Viac ako 110 mil. usporili v minulom roku Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO) a Ministerstvo zdravotníctva SR tým, že farmaceutické firmy poskytli štátu na nové lieky dodatočné zľavy.

„Za túto sumu je napríklad možné zaobstarať do slovenských nemocníc viac ako 47 nových MRI prístrojov,“ skonštatoval riaditeľ NIHO Michal Staňák. Takto ušetrené finančné prostriedky zostávajú vo verejnom zdravotnom poistení a môžu byť využité na zlepšovanie zdravotnej starostlivosti o slovenských pacientov.

Hodnotili 26 nových liekov

NIHO v predchádzajúcom roku hodnotil 26 nových liekov v 46 indikáciách. Tieto nezávislé hodnotenia slúžia ako podklad pre rokovania Ministerstva zdravotníctva SR s farmaceutickými firmami o konečnej cene lieku, ktorú budú platiť zdravotné poisťovne. Úspora vo výške 110 miliónov eur sa plánuje realizovať počas najbližších päť rokov.

Na začiatku procesu farmaceutická spoločnosť prichádza na trh s liekom, ktorého cenu stanoví. NIHO následne podrobí liek analýze, zameranej na jeho prínos pre pacientov a vypočíta, pri akej cene liek splňuje kritériá nákladovej efektívnosti podľa slovenskej legislatívy.

Táto analýza je následne poskytovaná rezortu zdravotníctva a zverejňovaná na webe NIHO. Rokovania medzi farmaceutickou spoločnosťou a ministerstvom potom určia konečnú, často nižšiu cenu lieku, ktorá je schválená MZ SR a liek môže byť predpisovaný pacientom.

Financie zostávajú v rozpočte

„Tak ako v ostatných vyspelých krajinách, aj na Slovensku má NIHO svoje opodstatnenie a dosiahnutá úspora v liekovej politike je toho dôkazom. Tieto financie zostávajú v rozpočte verejného zdravotného poistenia a môžu byť využité na zlepšovanie zdravotnej starostlivosti pacientov na Slovensku,“ vyhlásil riaditeľ NIHO Michal Staňák.

Zdôraznil, že v roku 2022 sa dostali do kategorizácie aj nákladnejšie lieky, ktoré prinesú zlepšenie zdravia pacientom na Slovensku. Avšak za priaznivejšie ceny. Firmy totiž vďaka hodnoteniu NIHO poskytli pri vyjednávaní s MZ SR dostatočnú zľavu na liek tak, aby bola splnená podmienka jeho nákladovej efektívnosti.

65-násobná návratnosť

Za uplynulé dva roky fungovania preukázala agentúra 65-násobnú návratnosť investície do svojho zriadenia. NIHO, ktorý začal existovať prakticky na zelenej lúke, zamestnáva takmer 30 odborných analytikov pokrývajúcich široké spektrum odborností v oblastiach ako je ekonómia, matematika, farmácia a medicína, a ďalších.

Pre kvalitné hodnotenia je však podľa Staňáka kľúčová nezávislosť NIHO, ktorú zásadne ohrozuje novela zákona o NIHO prijatá parlamentom cez pozmeňujúci poslanecký návrh v stredu 12. júna. Tá mení možné zdroje financovania zo súkromných spoločností a výrazne znižuje kvalifikačné kritériá na post riaditeľa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNIHO Národný inštitút pre hodnotu za peniaze