Dnes na Slovensku poznáme dva účinné spôsoby, ako zistiť, či sme sa nakazili novým koronavírusom. Jedným z nich je antigénový test, ktorý je rýchly a lacný. Druhým je citlivejší PCR test, ktorý zachytí aj menšiu dávku vírusu v tele.
Existujú však aj mnohé iné technológie testovania na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2, ktoré môžu nielen skrátiť čas vyhodnocovania, ale mohli by umožniť aj testovanie doma. O jednom takom hovoril už aj premiér Igor Matovič (OĽaNO).
Nemocnice nemajú financie na mimoriadne príplatky pre zdravotníkov, vítajú Matovičov prísľub
Na jednej z januárových tlačových konferencií spomenul, že plánujú pre Slovensko nakúpiť testy určené na domáce samotestovanie. Podľa jeho opisu sa tyčinka použije na výter nosa, ale má len dva centimetre a „zvládne si to urobiť aj dieťa“.
Už sú na ceste
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) pre portál vZdravotníctve.sk potvrdil, že požiadal Správu štátnych hmotných rezerv (SŠHR), aby tieto testy nakúpili. „Keď ich budeme mať k dispozícii, tak potom budeme riešiť to, akým spôsobom by sme ich začali využívať,“ doplnil.
Zo SŠHR potvrdili, že touto požiadavkou sa intenzívne zaoberajú. „Vzhľadom na prípravné a prebiehajúce práce na verejnom obstarávaní nie je v súčasnosti možné poskytnúť bližšie informácie,“ odkázala riaditeľka kancelárie predsedu Natália Petríková.
Minister Krajčí sa chce pri kontrole zákazu vychádzania inšpirovať gréckym modelom. Ako to teda funguje v Grécku?
Krajčí predpokladá, že testy by mohli začať využívať na menších deťoch v školách. „Takisto jeden z tých predpokladov je, že by sme sa pokúsili aj s výrobcom dohodnúť tak, aby sme tento test mohli používať aj na samotestovanie,“ povedal minister.
Cieľom takýchto testov by podľa odborníkov malo byť najmä zistenie, či je testovaný subjekt v danom okamihu infekčný. Podľa Borisa Klempu z Ústavu molekulárnej biomedicíny Slovenskej akadémie vied (SAV) by však domáce testy nemali nahradiť rutinné testovanie.
Vírusová nálož
S týmto názorom viac-menej súhlasí aj epidemiologička Katarína Naďová. „Myslím, že štandardom je zatiaľ stále PCR test, s tým, že je treba odchytiť aj takzvanú kalkulovanú vírusovú nálož,“ povedala pre portál vZdravotníctve.sk.
V nemocniciach je rekordný počet pacientov s COVID-19. Prečo pribúdajú, keď čísla pozitívnych klesajú
Vedieť o svojej pozitivite či negativite je určite polovica úspechu, no tento test bude podľa jej názoru zrejme len veľmi orientačný. „Neviem, akú to má špecificitu a senzitivitu. Ešte som sa s takým testom nestretla,“ dodala Naďová.
Poznať vírusovú nálož je však podľa epidemiologičky veľmi dôležité. Jednak je zbytočné držať niekoho v karanténe, aj keď už má vírusovú nálož nízku, a zároveň, pokiaľ má niekto vysokú vírusovú nálož, potrebuje intenzívnejšiu liečbu.
Zodpovedné správanie
Nie je tiež jasné, akým spôsobom by sa výsledky samotestov započítavali do celkovej štatistiky prípadov. „Neviem, či na tomto sa budú dať štatistiky robiť,“ priznal minister a dodal, že v tomto prípade bude skôr dôležitá osobná zodpovednosť ľudí.
Poisťovňa Union uhradí nemocniciam vyššie platby, ale očakáva aj refundáciu COVID nákladov od štátu
Podľa jeho slov bude domáce samotestovanie vhodné pre tých, ktorí sa budú chcieť alebo musieť testovať pravidelne alebo tiež pre tých, ktorí sa rizikovo správajú v tom zmysle, že sú v kontakte s potenciálne nakazenými ľuďmi.
„Ja si myslím, že by to bolo využiteľné aj pre tých ľudí, ktorí majú starých rodičov trpiacich tým, že ich nemôže rodina navštevovať,“ doplnila Naďová. Vo svojom okolí vidí veľa zodpovedných ľudí, pre ktorých by to bola veľmi „fajn možnosť“.
Inšpirácia v USA?
Inšpiráciu k nákupu týchto testov Ministerstvo zdravotníctva SR zrejme získalo zo Spojených štátov, kde sa o samotestovaní hovorí už od jesene minulého roka. Pre Američanov je totiž testovanie otázka nielen citlivosti testov, ale aj frekvencie a nákladov na to vynaložených.
Úrad verejného zdravotníctva pretestoval vyše 100 vzoriek, britskú mutáciu odhalili v 27 percentách
Epidemiológ z Harvardu Michael Mina počas prednášky v rámci projektu Veda pomáha povedal, že jednou z možností efektívneho boja proti COVID-19 je práve domáce testovanie. Mina patrí medzi vedeckých propagátorov použitia rýchlotestov s nižšou presnosťou.
„Ľudia by si ich mohli robiť kdekoľvek chcú, predstavujú skutočný prínos v dostupnosti a distribúcii,“ dodal s tým, že tieto testy sa dajú vyrábať v miliónoch a každý za menej ako jeden dolár.
Varovanie pred samotestami
Vzhľadom na nízku cenu a jednoduché použitie sa teda zrejme časom dostaneme aj k tejto možnosti, avšak antigénové či PCR testovanie zrejme nenahradí. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nateraz verejnosti neodporúča ani už dostupné samotesty.
Paličku vám už do nosohltanu nestrčia, na trhu sú nové antigénové testy
„Testovanie akýmkoľvek testom na COVID-19 by ste mali zveriť profesionálom – zdravotníckym pracovníkom,“ odporúča ŠÚKL na sociálnej sieti a upozorňuje, že pri nesprávnom použití testu hrozí falošná negativita alebo falošná pozitivita.
Tieto slová sa však týkajú predovšetkým testov, ktoré sú aktuálne dostupné na webových stránkach či v lekárňach. ŠÚKL varuje aj pred tým, že testy predávajúce sa v lekárňach rovnako nie sú určené pre laickú verejnosť.