Slovensko nemá podľa Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) záujem o inovatívnu liečbu. Aj analytik Martin Smatana a Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) poukazujú na to, že na Slovensku vlani pribudol len jeden inovatívny liek na liečbu onkologických ochorení.
Pacientska platforma upozornila, že ľudia s onkologickými diagnózami nemajú často k dispozícii inovatívne lieky ani v neskorších líniách liečby. Pritom Európa už mnohé z nich používa ako štandard v prvej línii. Asociácia zároveň dodala, že nateraz nevidí záujem ministerstva zdravotníctva niečo na tom zmeniť.
Ďalšia brzda pomalého procesu
„Aj práve predložený návrh zákona do hospodárskej rady vlády o Národnom inštitúte pre hodnotu a technológie v zdravotníctve tak, ako bol navrhnutý, neprinesie pre pacienta žiadne zlepšenie. Naopak, prinesie ďalšiu brzdu do už aj tak veľmi pomalého procesu,“ konštatovala AOPP.
Inovatívne lieky dostanú na Slovensku opäť zelenú, ministerstvo zdravotníctva pripravuje zásadnú zmenu
Slovenskí pacienti sú podľa asociácie v pasci byrokracie a nezáujmu o inovácie zo strany ministerstva a na druhej strane sa stále častejšie stáva, že na našom trhu sú nedostupné aj staršie, tzv. základné onkologické lieky.
Mnohí pacienti sa liečby nedočkali
Aj keď rezort pripravuje legislatívne zmeny v oblasti liekovej politiky, s pacientskou asociáciou o nich ministerstvo zatiaľ nediskutovalo.
Sme najhorší v Európskej únii, onkologickým pacientom chýbajú lieky aj prístup k odborníkom. Rezort má plán
„Rovnako nemáme informácie o tom, ako chce ministerstvo pokryť finančné náklady spojené so vstupom inovatívnych liekov tak, aby sa zlepšila ich dostupnosť a pacienti nemuseli bojovať o prežitie v rámci zbierok, úverov či samofinancovania liečby v zahraničí,“ doplnila AOPP s tým, že mnohí pacienti sa inovatívnej a život zachraňujúcej liečby nedočkali.