Slovensko nemá o inovatívnu liečbu záujem, pacientska asociácia kritizuje dostupnosť liekov v zahraničí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prelezaniny, pacient, nemocnica
Pacient bude podľa Krajčího slov vďaka nároku na prvom mieste. Foto: ilustračné, Getty images

Slovensko nemá podľa Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) záujem o inovatívnu liečbu. Aj analytik Martin Smatana a Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) poukazujú na to, že na Slovensku vlani pribudol len jeden inovatívny liek na liečbu onkologických ochorení.

Pacientska platforma upozornila, že ľudia s onkologickými diagnózami nemajú často k dispozícii inovatívne lieky ani v neskorších líniách liečby. Pritom Európa už mnohé z nich používa ako štandard v prvej línii. Asociácia zároveň dodala, že nateraz nevidí záujem ministerstva zdravotníctva niečo na tom zmeniť.

Ďalšia brzda pomalého procesu

„Aj práve predložený návrh zákona do hospodárskej rady vlády o Národnom inštitúte pre hodnotu a technológie v zdravotníctve tak, ako bol navrhnutý, neprinesie pre pacienta žiadne zlepšenie. Naopak, prinesie ďalšiu brzdu do už aj tak veľmi pomalého procesu,“ konštatovala AOPP.

Slovenskí pacienti sú podľa asociácie v pasci byrokracie a nezáujmu o inovácie zo strany ministerstva a na druhej strane sa stále častejšie stáva, že na našom trhu sú nedostupné aj staršie, tzv. základné onkologické lieky.

Mnohí pacienti sa liečby nedočkali

Aj keď rezort pripravuje legislatívne zmeny v oblasti liekovej politiky, s pacientskou asociáciou o nich ministerstvo zatiaľ nediskutovalo.

„Rovnako nemáme informácie o tom, ako chce ministerstvo pokryť finančné náklady spojené so vstupom inovatívnych liekov tak, aby sa zlepšila ich dostupnosť a pacienti nemuseli bojovať o prežitie v rámci zbierok, úverov či samofinancovania liečby v zahraničí,“ doplnila AOPP s tým, že mnohí pacienti sa inovatívnej a život zachraňujúcej liečby nedočkali.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Smatana
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientovAsociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu AIFP