Slovensko obstaráva monoklonálne protilátky, určené budú špeciálnej kategórií pacientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica, Texas
Lieky sa budú môcť podávať aj osobám s BMI nad 40. Foto: ilustračné, SITA/AP.

Slovensko je momentálne v procese zabezpečovania a obstarávania dvoch druhov monoklonálnych protilátok. Ide o Bamlanivimab a Regeneron. Na pravidelnej utorňajšej tlačovej besede k aktuálnej epidemickej situácii o tom informovala štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková.

Ako uviedla, tieto látky sú odporučené osobám, u ktorých je predpoklad, že priebeh ochorenia COVID-19 by u nich mohol mať fatálne následky.

Viac o téme: Koronavírus

Ide napríklad o pacientov po transplantácii orgánu či ľudí s BMI nad 40. V prípade Bamlanivimabu má ministerstvo zdravotníctva záujem kúpiť 15-tisíc dávok. Čo sa týka Regeneronu, rezort momentálne finalizuje spoločné verejné obstarávanie na úrovni Európskej komisie. Ministerstvo prejavilo záujem o 5-tisíc molekúl.

„Monoklonálne protilátky sú navrhnuté tak, aby pomáhali poskytovať pasívnu imunitu tým, že dávajú telu protilátky, aby sa chránili. Vakcíny poskytujú aktívnu imunitu tým, že pomáhajú telu vytvárať si vlastné protilátky, aby sa chránilo,“ vysvetlila štátna tajomníčka. Ako dodala, monoklonálne protilátky sú osobité v tom, že vedia rýchlejšie pomôcť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Ježíková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR