Slovensko podľa Súdneho dvora EÚ nedodržiava smernicu o oneskorených platbách, štátne nemocnice s úhradami neustále meškajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko si nesplnilo povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo smernice Európskej únie o oneskorených platbách. K tomuto záveru dospel Súdny dvor Európskej únie (ECJ) v rozsudku, ktorý zverejnil vo štvrtok.

Smernica vyžaduje od verejných orgánov vrátane nemocníc, aby dodávateľom platili do 30 dní alebo do 60 dní v prípade nemocníc. Platby zo strany slovenských štátnych nemocníc však neustále meškajú, čo negatívne ovplyvňuje najmä malé a stredné podniky v sektore zdravotníctva.

Európska komisia (EK) ešte v júni 2018 Slovensko vyzvala na vysvetlenie k uplatňovaniu smernice, ale odpoveď považovala na nedostatočnú. Preto sa EK v apríli 2023 rozhodla obrátiť na Súdny dvor EÚ.

Podľa súdu Slovensko v rokoch 2015 až 2022 nedokázalo zabezpečiť, aby verejné subjekty poskytujúce zdravotnú starostlivosť uhrádzali svoje obchodné záväzky v lehote maximálne 60 kalendárnych dní. V období od decembra 2021 do júna 2022 slovenské štátne nemocnice uhrádzali platby v priemere za 204 dní a v období do decembra 2022 až za 232 dní.

Rozsudok Súdneho dvora EÚ musí členský štát bezodkladne splniť. Ak sa EK domnieva, že členský štát rozsudku nevyhovel, môže podať ďalšiu žalobu domáhajúcu sa peňažných sankcií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaSúdny dvor Európskej únie