Slovensko poslalo Kazachstanu viac než pol milióna vakcín proti COVID-19, ide o historicky najhodnotnejšiu zásielku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pfizer/BioNTech
Vakcína od konzorcia Pfizer a BioNTech. Foto: Ilustračné, SITA/AP

Slovensko v utorok poslalo Kazachstanu 500 040 dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti BioNTechPfizer v celkovej hodnote 9 750 780 eur. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR .

Slovensko zareagovalo na žiadosť o pomoc

„Darovanie vakcín je výsledkom úzkej spolupráce medzi rezortmi zahraničia, zdravotníctva a vnútra SR spoločne s Európskou komisiou. Teší ma, že Slovensko opätovne potvrdzuje, že vie reagovať na žiadosti partnerov o pomoc,“ uviedla generálna riaditeľka Sekcie hospodárskej a rozvojovej spolupráce na ministerstve zahraničných vecí Lucia Kišš a dodala, že prepravu vakcín zabezpečila Európska komisia, ktorá zároveň uhradí 75 percent nákladov.

Viac o téme: Koronavírus

Veľvyslanec SR v Kazachstane Róbert Kirnág vyhlásil, že odoslanie vakcín je dôležitý prejav solidarity, spolupatričnosti a pripravenosti SR pomáhať partnerom.

Najhodnotnejšia humanitárna zásielka

Ako uviedlo MZVaEZ SR, Kazachstan je desiatou krajinou, ktorú SR podporila venovaním vakcín a súčasne ide aj o historicky najhodnotnejšiu humanitárnu zásielku. Slovensko v minulosti darovalo vakcíny aj Ukrajine, Srbsku, Rwande, Keni a tiež Arménsku.

„Zdieľanie vakcín predstavuje formu humanitárnej pomoci, ktoré Slovensko realizuje od roku 2021, a to s cieľom podpory budovania kolektívneho zdravia, zníženia šírenia a rizika nákazy COVID-19 a v neposlednom rade s cieľom budovania odolnejšieho sveta,“ uviedol rezort diplomacie a uzavrel, že SR sa zdieľaním vakcín pridáva k iniciatíve EÚ, ktorej cieľom je podpora partnerských krajín v boji proti pandémii koronavírusu v rámci prístupu Team Europe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BioNTechMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRPfizer