Slovensko zbytočne preplatilo za nákup vakcín proti COVID-19, kontrolóri hovoria o plytvaní financiami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, vakcína
Foto: ilustračné, Gettyimages
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko zaplatilo za nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19 a likvidáciu exspirovaných dávok viac ako 340 mil. eur. Na základe vykonaného auditu to konštatuje Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR.

Z viac ako 15 miliónov dávok obstaraných Európskou komisiou a následne dodaných na Slovensko, bolo v rokoch 2020 až 2023 podaných 7 miliónov, čo predstavuje 47 %. Bezmála 2 milióny vakcín Slovensko darovalo a do konca roka 2023 exspirovalo 4,8 milióna dávok.

Zazmluvnených viac dávok, než bolo potrebné

Dotazník, ktorým slovenskí kontrolóri oslovili národne kontrolné úrady členských štátov Európskej únie, pritom preukázal, že krajiny zapojené do prieskumu mali v drvivej väčšine zazmluvnených oveľa viac dávok, než bola ich reálna potreba.

Tieto riziká sa potvrdili nielen u nás, ale aj v ostatných členských štátoch únie, kde dospelej populácii takisto podali v priemere menej ako polovicu zakúpených dávok,“ priblížil šéf kontrolórov Ľubomír Andrassy.

Plytvanie financiami

Zmluva na dodanie vakcín, uzatvorená centrálne Európskou komisiou, bola podľa kontrolórov výlučne výhodná len pre jednu zmluvnú stranu, a to súkromnú firmu.

Ide o ukážkový prípad nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami a o názorný príklad plytvania financiami,“ vyhlásil.

S výsledkami kontroly NKÚ oboznámi vládu, Národnú radu SR, ale aj Generálnu prokuratúru SR a predstaviteľov Európskej prokuratúry a Európskeho parlamentu.

Chýbali vopred dohodnuté postupy

Kontrolóri ďalej poukázali, že na Ministerstve zdravotníctva SR počas covidovej pandémie chýbali vopred dohodnuté postupy a stratégie. Neboli napríklad určené zodpovedné útvary a chýbal manuál pre ich riadenie v čase mimoriadnych situácií. Absentovali odborní zamestnanci v procesoch krízového riadenia a nebol vypracovaný plán obstarávania vakcín vrátane kompetencií či zodpovednosti.

Ako nedostatočné sa ukázalo aj finančné riadenie zo strany rezortu, keďže absolútne chýbala povinná základná finančná kontrola pred samotným nákupom vakcín.

Kontrolou bolo tiež zistené, že minister zdravotníctva zastupoval Slovensko pri uzatváraní medzinárodných zmlúv na obstaranie vakcín bez rozhodnutia vlády, čo bolo v rozpore s národným pandemickým plánom i ústavou,“ tvrdí NKÚ.

Spoločný nákup

Kontrolou bolo potvrdené, že členské štáty únie nakúpili viac dávok vakcín, než bolo potrebné. Významnú úlohu v tom zohral spoločný nákup zastrešený Európskou komisiou. Tá podpísala zmluvy, ktoré umožnili prístup spolu k 4,6 miliardám potenciálnych dávok vakcín, pričom predpokladané celkové náklady predstavovali takmer 71 mld. eur. Komisia zaviedla špecifický systém obstarávania vakcín.

Bolo zarážajúce a z pohľadu kontrolnej inštitúcie úplne nesprávne, že Európska komisia pristúpila na podmienky farmafiriem, do rokovaní veľmi neštandardne vstúpila šéfka komisie a Brusel v rozpore s pravidlami transparentnosti utajil zmluvy na obstarávanie vakcín. Práve takéto konanie komisie i samotnej Ursuly von der Leyenovej vytvoril živnú pôdu pre spochybňovanie, špekulácie i hoaxy,“ hovorí šéf slovenských kontrolórov.

Prebytok vakcín

Národní kontrolóri zistili, že slovenský rezort zdravotníctva nedokázal dôsledne vyhodnotiť, aké množstvo vakcín treba zabezpečiť a predimenzoval počty obstaraných vakcín.

Prebytok na domácich skladoch ku koncu roka 2023 tak predstavoval približne 6,7 milióna dávok, z ktorých 4,8 milióna za viac ako sto miliónov eur sa stalo nepoužiteľných, čo možno považovať za plytvanie verejnými zdrojmi a nehospodárne nakladanie s majetkom štátu,“ uvádza NKÚ.

Vplyv na prebytok vakcín mala aj doba ich exspirácie. Keďže výroba vakcín napredovala a prispôsobovala sa rôznym variantom, skladové zásoby sa po doručení novej formy vakcín stali prebytočnými a zo zákona nimi nebolo možné ďalej očkovať.

Úprava zmluvných podmienok

Po tlaku členských štátov únie bolo dodatočne umožnené upraviť zmluvné podmienky a Slovensko dohodlo zníženie počtu zazmluvnených dávok o necelých 65 % a predĺženie platnosti kontraktu až do roku 2026, pričom k nám príde každý rok ešte 148-tisíc dávok.

Na jednej strane podpísaním dodatku sa podarilo čiastočne upraviť veľmi nevýhodné podmienky, každý členský štát únie mohol znížiť celkové počty obstaraných vakcín, ale aj to len za cenu polovičnej úhrady za tie dávky, ktoré nikdy neodoberie. V prípade slovenského rezortu zdravotníctva hovoríme o sume viac ako 35 mil. eur, ktoré museli byť zaplatené za nedodaný tovar z nášho štátneho rozpočtu,“ uzavrel Andrassy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír AndrassyUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEP Európsky parlamentEPPO Európska prokuratúraEU Európska úniaGP Generálna prokuratúra SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNajvyšší kontrolný úrad SRNárodná rada SR