Zdravotný systém na Slovensku sa zásadne odlišuje od najlepších zdravotných systémov v iných krajinách. Vo svojej analýze na to upozorňuje Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP).
Slovensko je podľa analytikov jedinou krajinou v Európskej únii, v ktorej zdravotné poisťovne prerozdeľujúce verejné zdroje môžu vyplácať zisk akcionárom. Novela zákona o zdravotných poisťovniach rieši práve reguláciu zisku a minimálnych nákladov na zdravotnú starostlivosť.
Orientácia nemocníc na zisk
V slovenskom zdravotníctve sú podľa analýzy výraznejšie ako v iných krajinách EÚ zastúpené nemocnice orientované na zisk. Doplatky v zdravotníctve podľa analytikov ÚHP existujú na Slovensku podobne ako v iných vyspelých krajinách a sú v štandardnej výške. Sú však často pre pacientov netransparentne a veľmi slabo regulované.
V úplatkoch v zdravotníctve patríme k lídrom EÚ a viacerí pacienti sú tiež prekvapení, za čo všetko si lekári pýtajú peniaze
Zároveň môžu zhoršovať zdravotne výsledky limitovaním dostupnosti zdravotnej starostlivosti v prípade nízkopríjmovej populácie.
„Poplatky sú bežnou súčasťou všetkých vyspelých zdravotných systémov, dôležitá pri nich je transparentnosť a vopred známe informácie pre pacientov. Vo vyspelých krajinách však plnia poplatky skôr doplnkovú úlohu,“ upozorňuje ÚHP.
Princíp univerzálnosti a solidarity
Cieľom štúdie ÚHP je na základe analýzy systémov v Európe a USA identifikovať spoločné črty, ktoré možno považovať za najlepšiu prax. Aj napriek viacerým vyspelým zdravotným systémom s podobnými znakmi a výsledkami mimo Európy analýza podrobnejšie skúma najmä západoeurópske zdravotne systémy, keďže sú geograficky a kultúrne najbližšie k Slovensku.
Najlepšie výsledky dosahujú systémy s univerzálnym prístupom k zdravotnej starostlivosti pre celú populáciu. „Hlavnou črtou takýchto systémov je solidárnosť – na širokú zdravotnú starostlivosť majú nárok všetci obyvatelia bez ohľadu na príjem,“ uvádza sa v analýze.
Ak by pacienti užívali viac generík, za tri roky by sa v zdravotníctve podľa expertov ušetrilo desiatky miliónov eur
Hlavným argumentom pre univerzálnosť a solidárnosť je, že zdravotná starostlivosť nie je bežnou službou a nie je možné jednoduché aplikovanie trhových princípov. Možnosť vyplácať zisk akcionárom zdravotných poisťovní v povinnom systéme podľa analytikov ÚHP nenájdeme v žiadnej krajine EÚ okrem Slovenska a USA.
Súkromný a verejný sektor
Prerozdeľovanie verejných zdrojov od populácie smerom k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti podľa nich nie je možné považovať za bežné trhové prostredie s ponukou a dopytom po službách. Nemocnice sú obvykle vo vyspelých zdravotných systémoch verejne inštitúcie bez motivácie tvorby zisku.
Súkromný sektor dopĺňa tento typ zdravotnej starostlivosti skôr v malých nemocniciach a v špecifických výkonoch zdravotnej starostlivosti. Počet poisťovní sa v európskych systémoch zdravotníctva nejaví ako faktor ovplyvnujuci výsledky.
Analytici predstavili plán, ako zdravotníctvu ušetriť nemalé peniaze. Počítajú aj so škrtaním návštev u špecialistov
„Koncentrovanejšie zdravotné systémy s jednou centrálnou inštitúciou vykazujú nižšie administratívne výdavky v porovnaní s krajinami s viacerými poisťovňami. Napríklad americký systém s veľkým počtom poisťovní a verejných programov je s prehľadom nielen najdrahší na svete, ale aj najnákladnejší z pohľadu administratívy,“ tvrdí ÚHP.