Sľuby o dofinancovaní ambulantnej sféry ostali sľubmi, budúci rok bude z hľadiska potrebných zdrojov pre zdravotníctvo rekordný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, zdravotníctvo, lekár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Budúci rok bude z hľadiska potrebných zdrojov pre zdravotníctvo rekordný. Ako ďalej pre agentúru SITA povedal riaditeľ INEKO Dušan Zachar, skokovité navýšenie platov zdravotníkov, odložená zdravotná starostlivosť v súvislosti s koronakrízou, inflácia, vysoké ceny energií, stratové hospodárenie štátnych zdravotníckych zariadení a zdravotnej poisťovne, nedostatočné dofinancovanie sektoru v tomto roku si vyžiadajú enormný nárast verejných prostriedkov. Oveľa vyšší, ako sme zvyknutí z minulých rokov.

Neistoty

„Prvý zverejnený návrh rozpočtu na rok 2023 však nepokrýva tieto náklady, pričom je v ňom veľa neistôt a holubov na streche. Oproti báze, ktorá tvorí očakávanú skutočnosť za tento rok po očistení o jednorazové položky, sa verejné výdavky na verejné zdravotné poistenie majú zvýšiť budúci rok o 200 mil. eur, resp. o 540 mil. eur, ak sa deklarované zdroje, zatiaľ uložené v kapitole všeobecná pokladničná správa, nakoniec použijú skutočne na zvýšenie platby za poistencov štátu o 340 mil. eur. Ani to však nebude stačiť,“ myslí si Zachar. Tento nárast nezahŕňa nárast cien energií, ktorý má byť podľa znenia rozpočtu riešený plošným opatrením pre celú verejnú správu.

Rast výdavkov

Slová, že spolu so zvýšením platového automatu v nemocniciach štát adekvátne dorovná zdroje pre platby v ambulantnej sfére, aby odtiaľ zdravotníci neodchádzali, zostali podľa Zachara len slovami a ambulantní poskytovatelia budú nespokojní.

Výdavky v zdravotníctve by mali v budúcom roku stúpnuť na 7,62 miliardy eur. Oproti schválenému rozpočtu na tento rok ide o medziročný nárast o 1,24 miliardy eur, teda o 19,4 percenta, vyplýva zo zverejneného rozpočtu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan Zachar
Firmy a inštitúcie INEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy