Špecializovanú gynekologickú a ambulantnú starostlivosť čakajú zmeny, novela podľa Šaška zvýši efektívnosť prevencie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Mimoriadne zasadnutie HSR SR
Zľava v popredí: Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Kamil Štofko a minister zdravotníctva SR Kamil Šaško počas mimoriadneho zasadnutia Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) SR v budove Úradu vlády SR. Bratislava, 14. október 2024. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 10. decembra, 12:43

Parlament schválil novelu o optimalizácií poskytovateľov špecializovanej gynekologickej a ambulantnej starostlivosti. Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú predložilo na rokovanie Národnej rady SR Ministerstvo zdravotníctva SR, chce výrazne zmeniť spôsob organizácie a poskytovania primárnej špecializovanej gynekologickej ambulantnej starostlivosti a špecializovanej ambulantnej starostlivosti poskytovanej v špecializovanej ambulancii.

Cieľ nového zákona

Cieľom nového zákona je definovanie verejnej optimálnej siete zdravotníckych zariadení, ktorá by reagovala na aktuálne potreby pacientiek a geografické špecifiká Slovenska. Nový systém by podľa rezortu umožnil dynamické definovanie siete na základe určených parametrov s každoročným prehodnocovaním efektivity a naplnenia optimálnej siete.

„Táto úprava je nevyhnutná pre zvýšenie odolnosti ambulantného sektora v súvislosti so starnutím populácie a zvyšujúcim sa dopytom po zdravotnej starostlivosti,“ uvádza dôvodová správa.

Zapojené budú aj samosprávne kraje

Zmeny zahŕňajú zapojenie samosprávnych krajov do tvorby verejnej optimálnej siete a podrobnejší monitoring zdravotníckych údajov. Ministerstvo zdravotníctvo zdôraznilo význam týchto zmien: „Je dôležité zabezpečiť dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti, ktorá zohľadňuje regionálne rozdiely.“ Zákon tiež zavádza mechanizmy na riešenie nedostatku lekárov a podporu vzájomnej spolupráce medzi zdravotníckymi zariadeniami a poisťovňami.

Nové legislatívne podporuje aj integráciu starostlivosti o deti po prepustení z ústavnej starostlivosti a zubno-lekárske ošetrenie v celkovej anestézii či zavedenie integrácie prierezovej starostlivosti prostredníctvom multidisciplinárnych tímov. Zákon má nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2025 s prechodným obdobím na doplnenie údajov o verejne dostupných ambulanciách.

Nové skríningové programy

Ministerstvo zdravotníctva poukázalo na to, že novela prispeje aj k zvýšeniu efektívnosti prevencie a zároveň k jej rozšíreniu o nové skríningové programy. Skríning onkologických chorôb je jedným z najúčinnejších nástrojov na boj proti rakovine. Slúži na zachytenie onkologickej choroby vo včasnom štádiu alebo u zdanlivo bezpríznakovej populácie.

„Zabezpečenie efektívnej preventívnej zdravotnej starostlivosti je jednou z piatich top priorít rezortu zdravotníctva. Usilujeme sa o to, aby prevencia zohrávala významnejšiu úlohu v každodennom živote ľudí. Výsledkom bude zníženie výskytu chorôb, skvalitnenie života pacientov a v konečnom dôsledku aj odľahčenie zdravotného systému a verejných financií,“ podčiarkuje minister zdravotníctva SR Kamil Šaško.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kamil Šaško
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR