Spomedzi európskych regiónov boli koronavírusom najviac postihnuté slovenské kraje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica, lekári, koronavírus
Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Pandémia ochorenia COVID-19 od svojho vzniku v decembri 2019 viedla k výraznému nárastu úmrtí. V Európe v roku 2020 mali najvyššie straty na životoch v severnom Taliansku, južnom Švajčiarsku či strednom Španielsku.

V regiónoch, cez ktoré vírus prerazil do Európy. Priestorové vzorce nadmernej úmrtnosti v Európe sa počas druhého pandemického roka drasticky posunuli do jej východnej časti.

Analyzovali vyše 500 regiónov

V roku 2021 mali najvyššie straty výlučne východoeurópske a stredoeurópske krajiny. Ako vyplýva zo štúdie, publikovanej vo vedeckom časopise Nature, najviac stratených rokov života zaznamenali regióny Slovenska, Maďarska a Lotyšska.

Vedci v rozsiahlej regionálnej štúdii analyzovali 569 regiónov v 25 európskych krajinách. Analýzy na národnej úrovni totiž zatieňujú regionálne odlišnosti.

Košický kraj mal najvyššie straty

Najvyššie straty spomedzi európskych regiónov mal podľa štúdie Košický kraj. V prípade nadmernej úmrtnosti mužov ho s odstupom nasledovali dva poľské subregióny. Talianska provincia Cremona bola štvrtá.

V prípade žien bol druhý Prešovský kraj, nasledovaný niekoľkými poľskými subregiónmi. V prvej desiatke najviac postihnutých z 569 regiónov bol ešte Trenčiansky a Banskobystrický kraj.

Pohraničné oblasti sa nelíšili

Rozdiel medzi miernejším dopadom koronavírusu na západe a horším na východe Európy bol výrazný. Nemecko-poľské ani nemecko-české hranice však nepredstavovali žiadnu deliacu čiaru medzi zónami miernej a vysokej nadmernej úmrtnosti. Blízke pohraničné oblasti sa zásadne nelíšili.

Rozdiely medzi Východom a Západom podľa štúdie súvisia so štrukturálnymi a psychosociálnymi faktormi, ktoré majú korene v komunistickej ére. Okrem rôznej intenzity sociálnych kontaktov existuje hlboká medzera v zraniteľnosti obyvateľov.

Oneskorený hospodársky vývoj

Krajiny strednej a východnej Európy sú znevýhodnené napríklad existujúcou chorobnosťou, ktorú zintenzívňuje oneskorený hospodársky rozvoj. Nižšia dôvera v štát a autority a s tým súvisiace slabšie dodržiavanie vládnych opatrení môžu podľa záverov štúdie prameniť aj z komunistickej minulosti.

V roku 2023 bol počet úmrtí na COVID-19 oveľa nižší ako v rokoch 2020 až 2022. Svetová zdravotnícka organizácia preto 6. mája 2023 vyhlásila koniec globálnej zdravotnej núdze.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)