Správne používanie klimatizácie minimalizuje zdravotné riziká. Pozor si treba dávať aj pri prechode z chladného do horúceho prostredia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Klimatizácia do domu
Tento článok pre vás načítala AI.

Pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže prísť k teplotnému šoku. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý radí, ako správne používať klimatizáciu. Pri používaní klimatizácie treba pozatvárať dvere a okná.

Dôležitý je prísny režim čistenia klimatizačnej jednotky, filtrov a vzduchových priechodov. Výparník klimatizácie je potrebné dezinfikovať, pričom správnou údržbou sa predchádza tomu, aby bola klimatizácia zdrojom choroboplodných organizmov.

Rozdiel teplôt nie vyšší ako sedem stupňov Celzia

ÚVZ SR upozorňuje aj na teplotné šoky.

„Klimatizáciu je preto vhodné nastaviť tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia,“ priblížil úrad a pokračoval, že ak je v interiéri udržiavaná konštantná teplota, bez ohľadu na tú vonkajšiu, tak to môže v horúcich dňoch spôsobiť problémy. Najčastejšími problémami sú bolesti hlavy, hrdla, prechladnutie či oslabenie imunity a celkovo organizmu.

„Príliš nízka teplota v interiéri môže byť síce osviežujúca, ale prechod do vonkajšieho horúceho prostredia je pre zdravie rizikový. Chladný cirkulujúci vzduch môže vyvolávať dýchacie problémy, spôsobiť nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, hlavy, chrbtice, kĺbov, alebo vyvolať astmatický záchvat,“ upozorňuje úrad s tým, že pri nesprávnom nasmerovaní chladného prúdu vzduchu do tváre sa vysušuje koža a oči, vznikajú zápaly očí, uší a prínosových dutín. Dôsledkom môže byť aj bolesť zubov a trojklaného nervu.

Klimatizáciu treba používať správne

„Nesprávne používaná klimatizácia môže uškodiť a spôsobiť zdravotné problémy aj v aute, najmä pri dlhších cestách. Klimatizáciu v aute odporúčame časovo regulovať, na desať až 15 minút za hodinu. Prúd chladného vzduchu smerujte tak, aby nefúkal priamo na posádku – najlepšie je viesť ho na čelné sklo, prípadne k nohám,“ odporúča vedúca Odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR Milada Eštóková. Aj v aute platí, že ideálny rozdiel teploty vonku a vnútri je päť až sedem stupňov Celzia, a to aj v najväčších horúčavách.

„Pri používaní klimatizácie v aute sa okolo výparníka kondenzuje voda obsiahnutá vo vzduchu na jadre výparníka, odkiaľ sa odvádza pod vozidlo. Okolo výparníka je neustále vlhké prostredie, čo je výborná živná pôda pre rôzne plesne, ktorých spóry sa nachádzajú vo vzduchu a často nepríjemne zapáchajú. Zlikvidujete ich antibakteriálnym sprejom,“ uzavrel úrad.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR