Starnutie berie zrak: Očné choroby, ktoré ohrozujú každého po štyridsiatke

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Zhoršenie zraku v starobe nie je len nevyhnutnou daňou za roky života, ale často ide o konkrétne očné ochorenia, ktoré si vyžadujú pozornosť a včasnú diagnostiku.

Presbyopia, sivý zákal, glaukóm, makulárna degenerácia či cievne ochorenia sietnice môžu zásadne ovplyvniť kvalitu života seniorov.

O symptómoch a liečbe informuje oftalmologička MUDr. Slavomíra Hercová z AGEL Clinic.

Strata ostrosti na blízko postihuje po štyridsiatke takmer každého

Už okolo 40. až 50. roku života si mnohí začnú všímať, že čítanie drobného textu alebo práca na blízko nie je taká jednoduchá ako kedysi. Tento prirodzený proces, nazývaný presbyopia, súvisí so zníženou elasticitou očnej šošovky.

Prejavuje sa problémami so zaostrovaním, únavou, bolesťami hlavy či červenými očami. Okrem korekcie okuliarmi existuje aj chirurgické riešenie – výmena šošovky za multifokálnu (tzv. PRELEX), ktorá obnoví ostrosť videnia do všetkých vzdialeností.

Postupná strata ostrosti zraku? Môže za ňu sivý zákal

Sivý zákal alebo katarakta je ďalším častým problémom seniorov. Zmeny v očnej šošovke znižujú jej priehľadnosť, čo vedie k rozmazanému videniu. Okrem veku môže byť jeho príčinou aj cukrovka, užívanie kortikoidov či ionizujúce žiarenie.

Riešenie je výlučne chirurgické – výmena zakalenej šošovky za umelú. Výsledkom je výrazné zlepšenie zraku a celková kvalita života.

Poznáte najčastejšiu príčinu slepoty?

Vekom podmienená degenerácia makuly postihuje žltú škvrnu na sietnici a často sa vyskytuje na oboch očiach. Je najčastejšou príčinou straty zraku vo vyššom veku.

Existuje v dvoch formách – suchá (miernejšia) a vlhká (závažnejšia). Ochorenie sa prejavuje deformovaným videním, poklesom farebného vnímania a výpadkami v zornom poli. Diagnostikuje sa pomocou Amslerovej mriežky a OCT vyšetrenia. Kým suchá forma sa len sleduje, vlhká sa lieči anti-VEGF injekciami do oka.

Bez varovania a bez bolesti – glaukóm ničí zrak nenápadne

Glaukóm, známy aj ako zelený zákal, je zákerné ochorenie spôsobené vysokým vnútroočným tlakom, ktoré môže nenávratne poškodiť zrakový nerv. Často sa vyvíja bez príznakov, a preto sú preventívne vyšetrenia po 50-ke nevyhnutné.

Glaukóm sa lieči špeciálnymi očnými kvapkami, ktoré znižujú tlak a brzdia ďalší vývoj ochorenia.

Ako cievne poruchy môžu spôsobiť náhle oslepnutie?

Medzi najnebezpečnejšie cievne ochorenia sietnice patrí diabetická retinopatia, ktorá vzniká pri zle kontrolovanom cukrovke. Môže viesť k opuchu makuly, krvácaniu alebo aj k sekundárnemu glaukómu.

Retinopatia je často bezbolestná a v počiatočných štádiách asymptomatická, no pri zanedbaní hrozí až úplná strata zraku. Liečba zahŕňa kontrolu glykémie, laserové zákroky alebo kryoterapiu, pričom dôraz sa kladie na prevenciu a pravidelné očné vyšetrenia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať