Starosta Vajnôr víta výstavbu národnej nemocnice, za dôležité však považuje aj riešenie ďalších otázok

Starosta si plne uvedomuje, že ide o strategickú investíciu, ktorej posudzovanie priamo nepatrí do kompetencie miestnej samosprávy.
Michal Vlček
Michal Vlček, starosta Vajnor. Foto: archívne, www.facebook.com.

Starosta bratislavských Vajnôr Michal Vlček výstavbu národnej univerzitnej nemocnice vo Vajnoroch víta, od ministrov však žiada však viac informácií. Uviedol to na sociálnej sieti.

Novú nemocnicu vítame a už dlhodobo deklarujeme, že práve Vajnory spĺňajú všetky predpoklady na umiestnenie kľúčovej zdravotníckej a zároveň aj vzdelávacej inštitúcie,“ uviedol starosta.

Vítaný impulz

Správu o výstavbe nemocnice vo Vajnoroch zároveň považuje za vítaný impulz na riešenie viacerých kľúčových otázok. „Od investícií do dopravnej a technickej infraštruktúry našej mestskej časti a jej okolia, cez vznik nových pracovných miest, až po podporu vzdelávania a výskumu,“ poznamenal s tým, že najmä s problémami dopravy a infraštruktúry bojuje samospráva už dnes a v súvislosti s výstavbou nemocnice bude ich množstvo narastať.

V tejto súvislosti som považoval za svoju povinnosť listom upozorniť ministrov zdravotníctva a obrany, ktorých sa projekt bezprostredne týka, že ako samospráva, na ktorej území sa má projekt realizovať, v tejto chvíli nedisponujeme žiadnymi ďalšími informáciami okrem tých, ktoré boli zverejnené v materiáloch predložených na rokovanie vlády a sprostredkovane medializované po tlačových konferenciách,“ skonštatoval Vlček.

Riešenia dopravného systému

Starosta si plne uvedomuje, že ide o strategickú investíciu, ktorej posudzovanie priamo nepatrí do kompetencie miestnej samosprávy. „Napriek tomu je zrejmé, že táto výstavba významným spôsobom ovplyvní – a možno zásadne zmení – každodenný život obyvateľov mestskej časti Bratislava-Vajnory,“ poznamenal. Z pohľadu samosprávy považuje Vlček za nevyhnutné, aby medzi súčasť strategickej investície boli zaradené aj riešenia dopravného systému.

Štát sa musí aktívne podieľať na financovaní a realizácii dopravných opatrení, ktoré zabezpečia nielen efektívnu dopravnú obslužnosť nemocnice, ale zároveň nezaťažia už dnes komplikovanú dopravnú situáciu v dotknutom území,“ myslí si Vlček. Podľa neho je potrebné myslieť napríklad na napojenie lokality na diaľnicu prostredníctvom severného obchvatu Vajnor.

Rozšírenie ulice Rybničná na štvorprúdovú komunikáciu

Ďalšími dôležitými otázkami je podľa starostu rozšírenie ulice Rybničná na štvorprúdovú komunikáciu, ktorá je v bezprostrednom dotyku budúcej nemocnice, vrátane úpravy Vajnorského nadjazdu, ako aj garantovanie dostupnosti električkovej dopravy pre obsluhu tejto oblasti, a tiež riešenie manažmentu podzemných vôd, ktorý je problémom širokého okolia.

Preto som si ako starosta mestskej časti dovolil členov vlády požiadať, aby mestskej časti boli poskytnuté všetky dostupné a relevantné informácie – nielen o samotnej výstavbe nemocnice, ale najmä o riešení dopravnej infraštruktúry počas výstavby aj po jej uvedení do prevádzky,“ doplnil starosta.

Nová Národná univerzitná nemocnica generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá vyrastie vo Vajnoroch, bola výkonom štátnej moci označená za strategickú investíciu. Rozhodla o tom vláda na svojom stredajšom rokovaní. Nemocnica má byť moderným zdravotníckym zariadením najvyššej úrovne a poskytne komplexnú starostlivosť pre pacientov z Bratislavy i celého Slovenska.

Projekt vznikol na základe rozhodnutia štátu, zastúpeného Ministerstvom obrany SR a Ministerstvom zdravotníctva SR, ktoré budú zároveň aj investormi. Jeho cieľom je výstavba koncovej nemocnice, zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a vytvorenie nových lôžkových kapacít. Nemocnica má disponovať 950 lôžkami – 800 štandardnými a 150 určenými pre intenzívnu starostlivosť.

Celkové investičné náklady sa odhadujú na 1,27 miliardy eur bez DPH, pričom samotná výstavba a vybavenie nemocnice majú stáť približne jednu miliardu eur. Zvyšné náklady pokryjú infraštruktúru, parkoviská, búracie práce a súvisiace projektové výdavky.

Výstavba nemocnice bude prebiehať v troch fázach – základňa, hlavný stavebný objekt a doplnkové budovy. Projekt vychádza z know-how z nemocnice v Prešove, čo má celý proces urýchliť. Financovanie je plánované zo štátneho rozpočtu s možnosťou využitia Plánu obnovy a európskych fondov. Zdravotnú starostlivosť bude zabezpečovať organizácia pod koordináciou rezortov zdravotníctva a obrany, pričom nemocnica bude slúžiť aj ako tréningové a výskumné centrum pre potreby medicíny.

Firmy a inštitúcie: MO Ministerstvo obrany SRMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR

Ďalšie k téme

Odporúčané