Starší ľudia často berú nevhodné lieky či ich kombinácie, upozorňuje lekárnická komora

Projekt Vek nie je iba číslo je určený každému seniorovi, ktorý užíva viac liekov, prípadne je citlivejší na liečebné a vedľajšie účinky užívaného lieku.
Lieky
Foto: Getty Images

Slovenská lekárnická komora (SLeK) spúšťa nový osvetový projekt zameraný na farmakoterapiu seniorov. Cieľom projektu Vek nie je iba číslo je otvoriť diskusiu v spoločnosti o účinnosti a bezpečnosti liečby starších ľudí.

Chce aj poukázať na možnosť aktívnej pomoci lekárnika pri nastavení optimálnej liečby seniorov. Pomôcť má tiež pri zvýšení odbornej spôsobilosti lekárnikov v tejto oblasti.

Projekt je určený každému seniorovi, ktorý užíva viac liekov, prípadne je citlivejší na liečebné a vedľajšie účinky užívaného lieku. Jeho súčasťou sa môžu stať aj zariadenia sociálnych služieb.

40 % nevhodných liekov

Pred spustením projektu komora realizovala pilotnú štúdiu v dvoch zariadeniach sociálnych služieb. Ako uviedla druhá viceprezidentka komory Miroslava Snopková, výsledky ukázali, že pacienti v oboch zariadeniach užívali spolu 439 liekov. Priemerne je to deväť liekov na pacienta.

Z toho bolo asi 40 % nevhodných liečiv. Najčastejšie išlo o lieky na liečbu úzkosti, lieky proti demencii a antipsychotiká.

Tieto lieky sú podľa Snopkovej pre starších pacientov menej vhodné najmä pre zvýšené riziko pádov, zhoršenie kognitívnych funkcií alebo zvýšené riziko cievnej mozgovej príhody.

Pacienti a ich blízki dostanú informácie od lekárnika

Do projektu sa môžu zapojiť všetky lekárne, ktorých farmaceuti sú členmi komory. Lekárne zapojené do projektu budú môcť okrem konzultácií pre pacientov v lekárňach uskutočniť aj prieskum farmakoterapie v niektorom zo zariadení sociálnych služieb, ktoré budú súčasťou projektu,“ dodala Snopková.

Od lekárnikov dostanú seniori alebo ich blízki informácie, akým spôsobom užívať predpísané lieky a ako starnutie ovplyvňuje účinok liekov. Oboznámia ich tiež s možnými rizikami a postupom, aby bola liečba u staršieho pacienta bezpečná a aby pomohla.

Starnutie populácie je prirodzeným vývojom, ktorý okrem iného súvisí aj s dostupnosťou najmodernejších liekov a ich efektívnym využitím. Práve farmaceuti sú tí, ktorí sú zvlášť pre starších pacientov ľahko dostupní a komunikačne pripravení. Môžu teda výrazne zlepšiť výsledky, ktoré dosahujeme pomocou farmakoterapie,“ uzavrel prezident SLeK Ondrej Sukeľ.

Viac k osobe: Miroslava SnopkováOndrej Sukeľ
Firmy a inštitúcie: SLeK Slovenská Lekárnická Komora

Odporúčané