Štát a poisťovne zvýšili úhrady pre hospice, zachránili desiatky lôžok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
hospic, nemocnica, lekár, ošetrovateľka
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo zdravotníctva SR oznámilo výrazné zmeny vo financovaní hospicovej a paliatívnej starostlivosti na Slovensku.

Vďaka dohode medzi štátom, Asociáciou hospicovej a paliatívnej starostlivosti Slovenska (AHAPS) a zdravotnými poisťovňami sa podarilo zvýšiť úhrady za starostlivosť, stabilizovať prevádzku viacerých zariadení a zachrániť desiatky pacientskych lôžok.

Významný míľnik vo financovaní

Minister zdravotníctva Kamil Šaško so zástupcami Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti Slovenska a zdravotných poisťovní predstavil zásadný krok k náprave dlhodobého nerovnomerného systému financovania paliatívnej starostlivosti.

„Uzavretie dohody so zástupcami Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti Slovenska nie je len technickým výsledkom rokovaní – je to prejav rešpektu voči práci, ktorú vykonávate s obrovským nasadením, ľudskosťou a odbornosťou. Rok 2025 je rokom, kedy sme opravili dlhodobo nerovnovážny systém financovania hospicovej starostlivosti,“ uviedol minister Šaško.

Navýšenie úhrad reflektuje reálne náklady

Zmeny v úhradách predstavujú zásadný posun v zohľadnení skutočných nákladov na paliatívnu starostlivosť:

  • Úhrada za jeden lôžkodeň v hospici sa zvýšila zo 100 na 230 eur.

  • Úhrada za výjazd mobilného hospicu vzrástla zo 61 na 95 eur.

„Táto dohoda nie je koncom cesty, ale začiatkom nového, stabilnejšieho obdobia fungovania hospicovej a paliatívnej starostlivosti,“ zhodnotil minister.

VšZP investuje milióny

Všeobecná zdravotná poisťovňa vyčlenila v roku 2025 dodatočných 5,6 milióna eur, čím celkové výdavky na hospicovú a paliatívnu starostlivosť presiahnu 8,6 milióna eur. Tento krok umožnil uzavretie zmlúv a stabilizáciu prevádzky v mnohých zariadeniach.

Výsledkom je zachovanie starostlivosti pre viac než 180 pacientov, ktorým hrozilo, že prídu o svoje lôžko v hospici.

„Som presvedčený, že ide o dôležitý krok pre zlepšenie financovania starostlivosti o nevyliečiteľne chorých pacientov. Som vďačný poisťovniam za konštruktívny prístup a z pozície ministra budem naďalej podporovať hospice,“ zdôraznil Šaško.

VšZP
Vstupné dvere s logom VšZP do budovy na ulici Panónska cesta v Bratislave, v ktorej sídli Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Bratislava, 19. február 2025 Foto: SITA/Milan Illík

Generálny riaditeľ VšZP Matúš Jurových uviedol, že po intenzívnych rokovaniach sa podarilo dospieť k dohode so všetkými poskytovateľmi hospicovej starostlivosti.

„Z pôvodne 14 zariadení, ktoré mali zmluvy, šesť váhalo s podpisom dodatkov. Všetky však napokon našli obojstranne prijateľné riešenia. Navyše, v Trenčíne, Palárikove, Nitre, Košiciach a Bratislave sme zvýšili počet lôžok o viac ako 10 percent,“ vysvetlil Jurových.

Pacienti o starostlivosť neprídu

V prvej polovici roka 2025 hrozilo, že hospice budú schopné obsadiť len polovicu kapacity. Napokon sa však podarilo uzavrieť kompromis, vďaka ktorému si šesť ohrozených zariadení udrží dohodnuté počty lôžok.

„Pôvodne sme sa obávali, že takmer 135 pacientov v terminálnom štádiu ochorenia stratí svoje miesta v hospicoch. Alternatívou by bola domáca starostlivosť alebo pobyt v nemocnici, čo by bolo nielen menej vhodné pre pacienta, ale aj finančne náročnejšie,“ upozornila Simona Stískalová z AHAPS.

Zatiaľ čo poisťovňa Dôvera prisľúbila, že v prípade prekročenia limitu zváži doplatenie potrebných nákladov, podľa riaditeľa hospicu Dom Rafael Vladimíra Horvátha VšZP tento prístup neuplatňuje.

„Na rozdiel od VšZP, ktorá dáva pevný limit. Tento nemôžme prekročiť, pretože už nám ho nezaplatí,“ uviedol pre STVR.

„Napriek tomu ide o najväčšie navýšenie financovania hospicov v histórii. Tento rok vynaloží VšZP na hospicovú starostlivosť o 5,6 milióna eur viac,“ dodala hovorkyňa poisťovne Danka Capáková.

Hospic
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Lepšia budúcnosť

Prezidentka AHAPS Alena Kollárová pripomenula, že neistota posledných mesiacov mala negatívny dopad na prácu zdravotníckeho personálu.

„Navýšenie úhrad je veľmi potrebné, ale problémom bola aj neistota, ktorá negatívne vplývala na prácu zdravotníckeho personálu. Verím, že toto je len začiatok širších zmien v systéme paliatívnej starostlivosti,“ povedala.

Asociácia plánuje v budúcnosti pokračovať v rokovaniach o jasných kritériách prijímania pacientov do hospicov. „Naším cieľom je, aby mal každý pacient možnosť stráviť posledné dni života v dôstojných podmienkach, s potrebnou zdravotnou starostlivosťou a bez utrpenia,“ uzavrela Stískalová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Alena KollárováKamil ŠaškoMatúš Jurových
Firmy a inštitúcie: Dôvera zdravotná poisťovňaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa