Štát dlhuje za zdravotnícke pomôcky desiatky miliónov eur a faktúry uhrádza až po takmer roku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica; zdravotníctvo, zdravotná sestra, lekár
Foto: ilustračné; pixabay.com
  • aktualizované 18. februára 13:37

Štát aktuálne dlhuje dodávateľom zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotníckeho materiálu viac ako 73 miliónov eur. Faktúry podľa Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+ MED) štát uhrádza po takmer roku. Priemerný čas úhrad faktúr je 200 dní.

Asociácia o tom informovala v tlačovej správe s tým, že táto negatívna bilancia sa bude aj naďalej zhoršovať. Môže dospieť opätovne do štádia, kedy budú platby štátu voči dodávateľom meškať aj niekoľko rokov.

Štátne nemocnice pritom každý rok generujú nové dlhy vo výške niekoľko desiatok miliónov eur. Štát pritom podľa asociácie doteraz nepredstavil jasnú koncepciu, ako tieto dlhy zastaviť a riešiť úhrady súvisiace s ich záväzkami.

Neplnia si svoje povinnosti

„SK+ MED vyzýva zodpovedné subjekty a zástupcov ministerstva zdravotníctva, aby predstavili jasnú a transparentnú koncepciu úhradovej politiky štátu, ktorá nebude robiť z dodávateľov rukojemníkov,“ konštatovali členovia asociácie.

SK+ MED upozorňuje na to, že ich členovia boli už v minulosti nútení zapojiť sa do systému tzv. oddlžovania. Aby získali aspoň časť svojich pohľadávok späť, museli akceptovať podmienku zo strany štátu a poskytnúť zľavu na dodaný zdravotnícky materiál.

„Ide o veľmi neštandardné podnikateľské prostredie. Naším obchodným partnerom je štát, ktorý si neplní svoje povinnosti a neuhrádza platby za poskytnuté tovary a služby. Ak sa aj rozhodne uhradiť po niekoľkých mesiacoch faktúry, vyjednáva s dodávateľmi o zľavách,“ uviedla výkonná riaditeľka asociácie Katarína Danková.

Žiadna spoločnosť, ktorá na Slovensku podniká a musí si plniť svoje povinnosti, by podľa nej neakceptovala takéto konanie zo strany obchodného partnera, ktorým je v tomto prípade štát.

Negatívny vplyv na pacientov

Platobná neschopnosť nemocníc, neustále generovanie nových dlhov, nejasné pravidlá a neexistencia ucelenej koncepcie štátu v oblasti úhradovej politiky ohrozujú podľa SK+ MED fungovanie dodávateľov zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotníckeho materiálu na Slovensku.

Zároveň tieto faktory podľa asociácie bránia vstupu inovatívnych medicínskych technológií a modernej terapie na trh, čo má priamy negatívny vplyv na pacientov. Zástupcovia SK+ MED vyzývajú zodpovedné subjekty na dialóg, ktorý bude viesť k pozitívnym systematickým zmenám v prevádzke a financovaní celého sektoru slovenských nemocníc.

„Obdobie po voľbách, kedy sa bude tvoriť nová vláda a jej programové vyhlásenie, vnímame ako dobrú príležitosť otvoriť tento dialóg,“ uzavrela Danková.

Ministerstvo: Ozývajú sa pár dní pred voľbami

Ministerstvo zdravotníctva považuje uvedenú správu za tendenčnú a cielene načasovanú 11 dní pred parlamentnými voľbami. V stanovisku pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Dlhy nemocníc sú dlhoročným problémom a ministerstvo situáciu podľa Eliášovej systematicky rieši.

Načasovanie uvedenej tlačovej správy pod taktovkou PR agentúry však považujeme za cielené PR niekoľko dní pred voľbami aj vzhľadom na to, že zdravotníctvo vyšlo z prieskumov ako téma, ktorá je najzaujímavejšia na predmet politickej kampane,“ konštatovala.

Ako dodala, faktom je, že nemocnice dlhé roky bojujú s dlhmi. Štát však podľa Eliášovej robí postupne všetko pre to, aby sa ich hospodárenie zefektívnilo bez negatívneho dopadu na pacienta. „Nemocnice postupne napĺňajú ciele, zvyšujú kontrolu spotreby liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu, zriaďujú verejné lekárne, obstarávajú modernú zdravotnú techniku a zameriavajú sa na skvalitnenie indikátorov kvality,“ uzavrela.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína Danková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSK+MED Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok